ABD, TAYVAN'LA İLİŞKİLERİNDEKİ HEPSİ KISITLAMALARI KALDIRIYOR

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'nin Tayvan'la ilişkilerindeki tamamı kısıtlamaları kaldırdıklarını duyurdu.

ABD, TAYVAN'LA İLİŞKİLERİNDEKİ HEPSİ KISITLAMALARI KALDIRIYOR
Washington DC

Pompeo, Donald Trump yönetiminin rolü devretmesine eyyam kaldığında ABD-Tayvan ilişkilerine değgin toy birlikte etap attı.

Tayvan'ın devim bilimi ve bağlaşık birlikte abuhava bulunduğunu fakat bugüne derece ABD-Çin ilişkilerini dengeleyebilmek üzere öz kendilerine birtakımı sınırlandırmalar getirdiklerini tamlayan Pompeo, "Bugün öz kendimize getirdiğimiz tamamı kısıtlamaları kaldırıyorum." ifadesini kullandı.

Pompeo, ABD'nin dünyanın nice durumunda "resmi olmayan" müttefiklerle ilişkilerini sürdürdüğünü ve Tayvan'ın bundan sonra birlikte ayrıklık sayılmayacağını laflarına ekledi.

Bakan Pompeo, ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft'ın endamsız müddet içinde Tayvan'ı görüşme edeceğini duyurmuş, Çin ise bu çeşit birlikte ziyarete hızlı için çıkacaklarını açıklamıştı.

Pekin yönetimi, "Tek Çin" ilkesini benimseyerek Çin'i arsıulusal toplumda hemen kendilerinin temessül ettiğini korumak için çaba sarfediyor ve Tayvan'ın evren ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilgiler kurmasına, BM'de ve gayrı arsıulusal kuruluşlarda temessül edilmesine için çıkıyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 07:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1