ABD, YEMEN'DEKİ İRAN DESTEKLİ HUSİLERİ "TERÖR ÖRGÜTÜ" ANONS EDECEK

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yemen'de iç muharebede merkezi hükümete üzerine savaşçı Husileri "terör örgütü" duyuru edeceklerini bildirdi.

ABD, YEMEN'DEKİ İRAN DESTEKLİ HUSİLERİ
Ankara

Dün, mevzuyla ilgilendiren yazılmış izah eden Pompeo, Dışişleri Bakanlığının "Husiler" adıyla da anılan "Ensarallah" örgütünün, Göçmenlik ve Milliyet Yasası'nın 2019. maddesi layıkıyla "yabancı yıldırı örgütü" (FTO) duyuru edileceği ve "özel namına belli global yıldırıcı varlık" (SDGT) namına değerlendirileceği dair Kongre'yi bilgilendirdiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı, bu nitelemelerin, İran destekli örgütünün faaliyetlerinin engellenebilmesine sabır noktası sağlayacağı, sivillere, altyapıya ve arsıulusal gemiciliğe müteveccih son baş döndürücü saldırılardan mesul tutulmasına olanak sağlayacağını tabir etti.

Pompeo, örgütün yöneticileri Abdülmelik Husi, Abdülhalik Bedrettin Husi ve Abdullah Yahya Hakim'in SDGT kapsamında "terörist" duyuru edileceği bilgisini de paylaştı.

Öte taraftan Pompeo, iane müesseselerinin bu yüz yardımların iç harp içerisindeki ülkeye insancasına yardımların ulaştırılmasını engelleyeceği endişelerine huzur önlemler alınacağı, insancasına iane müesseselerinin çalışmalarını sürdürebilmesi düşüncesince Hazine Bakanlığının hususi lisans sağlayacağını kaydetti.

Yemen'deki iç harp ve insancasına kriz

Uzun süredir siyasal istikrarsızlığın hâkimiyet sürdüğü Yemen'de, İran destekli Husiler ile hükümete ilişkin güçler ortada çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten buyana başşehir Sana ve bazısı alanların denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon hükûmeti hükûmeti güçleri ise Mart 2015'ten buyana Husilere huzur Yemen hükümetine bindi veriyor.

Yemen'de kısaca 5 senedir devam eden çatışmalarda binlerce insan hayatını yitirdi.

Dünyanın en yok yoksul devletleri ortada arazi düzlük Yemen'de iç harp zımnında büyüyen insancasına bunalım de özlem boyutlara ulaştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1