AFGANİSTAN'DA AKIBET 5 YILDA 40 BİNDEN AŞKIN AD ÖLDÜ

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, 2015'ten bu yana dünya genelinde 40 binden çok ferdin hayatını kaybettiğini söyledi.

AFGANİSTAN'DA AKIBET 5 YILDA 40 BİNDEN AŞKIN AD ÖLDÜ
Kabil

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, 9 Ocak'ta Amerikan CNN televizyonuna verdiği röportajda, kendisinin cumhurbaşkanlığı görevine geldikten sonraları dünya genelinde yaşanmış olan sertlik vakalarında 40 binden çok çırçıplak ve düzenlilik görevlisinin hayatını yitirdiğini belirtti.

Gani, bu müddette NATO içerisinde fariza önleyen Amerika kuvvetlerinden 98 askerin hayatını kaybettiğini kaydetti.

"Herkesin denk mesafede bulunduğu müşterek sulh istiyoruz"

Taliban ile Afganistan heyetleri ortada Katar'ın başkenti Doha'da bitmeme fail sulh görüşmelerine de yer veren Gani, Afgan halkının katiyen ışıksız esbak günlerine hâllenmek istemediğini vurguladı.

Gani, Afganistan'da bitmeme fail 40 salname savaşın sonlanması düşüncesince Taliban ile muhtemel sulh anlaşmasının hem semt devletleri hem arsıulusal maşer kabilinden güvence edilmesi icap ettiğinin altını çizdi.

İktidarı, kanuncu yollarla müşterek ahir seçme yönetime aktarmak istediğini dile getiren Gani, Taliban yaklaşımı ve düşüncesinin güçlükle dayatılmasını ikrar edecek müşterek maşer olmadıklarını aktardı.

Gani, "Biz müspet ve her insanın denk mesafede bulunduğu müşterek sulh istiyoruz." dedi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1