AFRİKA'DA ÇÖLLEŞMEYİ DURDURACAK BÜYÜK YEŞİL DUVAR GİRİŞİMİ'NE 14 BİLYON DOLAR DESTEK

Afrika'da ormanlar oluşturarak çölleşmeyle mücadeleyi hedefleyen Büyük Yeşil Duvar Girişimi'ne 14 bilyon dolarlık dünkü kaynak sağlandı.

AFRİKA'DA ÇÖLLEŞMEYİ DURDURACAK BÜYÜK YEŞİL DUVAR GİRİŞİMİ'NE 14 BİLYON DOLAR DESTEK
Dakar

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesinden meydana getirilen açıklamada, Paris'te planlı hava mevzulu Tek Gezegen Zirvesi kapsamında, Büyük Yeşil Duvar Girişimi düşüncesince aralarında Dünya Bankası ve Afrika Kalkınma Bankasının (BAD) da bulunmuş olduğu bağışçılardan acemi eşme ayrılmış olduğu duyuruldu.

Buna göre, Büyük Yeşil Duvar Girişimi, şahika kapsamında 14 bilyon 263 milyon dolar armağan aldı.

BAD, teşebbüs düşüncesince 6,5 bilyon dolar bağışta bulunacağını açıklamıştı.

Türkiye de bu girişime 2018'de 3 milyon dolar yardım sağlamıştı.

250 milyon titrem karbon emisyonunun önüne geçecek

Tarıma amelî arazilerdeki çölleşmenin durdurulması düşüncesince başlatılan Büyük Yeşil Duvar Girişimi ile Sahra ve Sahel Bölgesi'nde 8 bin kilometre boyunda ve 15 kilometre gibi birlikte fidan hattı oluşturulması planlanıyor.

Afrika Birliği çeşidinden 2007'de yaşama geçirilen Büyük Yeşil Duvar Girişimi kapsamında 2030'a derece 100 milyon hektar toprağın yeşillendirilmesi ve 10 milyon iş gücünün oluşturulması öngörülüyor.

Girişim sebebiyle Senegal'de halihazırda 12 milyon fidan dikildi, Etiyopya'da 15 milyon hektar arazinin tahsisi tamamlandı ve öngörülen hedeflerin yüzdelik 18'i tamam oldu.

Büyük Yeşil Duvar Girişimi'nin, tamamen yaşama geçirildiğinde 250 milyon titrem karbon emisyonunu da engelleyeceği belirtiliyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1