AİRBNB, BİDEN'IN ANT TÖRENİ DÜŞÜNCESİNCE ASAYİŞ ÖNLEMLERİNİ ARTIRIYOR

Dünyanın en iri ayırtma ve konaklama paylaşım platformlarından Airbnb, Kongre baskınının peşi sıra Joe Biden'ın 20 Ocak'taki göreve start töreni öncesinde hükûmet merkezi Washington DC alanında meydana getirilen rezervasyonları incelediğini duyurdu.

AİRBNB, BİDEN'IN ANT TÖRENİ DÜŞÜNCESİNCE ASAYİŞ ÖNLEMLERİNİ ARTIRIYOR
Ankara

Merkezi ABD'nin California eyaleti bulunan şirketten meydana getirilen açıklamada, Washington DC bölgesi düşüncesince doğacak hafta ayırtma yaptıranların gözden geçirildiği anlatım edildi.

Açıklamada, tiksinti grupları ve hüküm vakalarıyla münasebetli şahısların başkentte konaklamasına müsaade verilmeyeceği belirtildi.

Şirketin 2017'den buyana "nefret gruplarından olanlara işlev vermeme" politikası bulunduğu vurgulanan açıklamada, Washington bölgesindeki kâffesi ziyaretçilerin, tiksinti gruplarına unsur olmaları yahut hüküm eylemleri planlamaları yerinde kanuni işlemle karşılaşabileceklerine müteallik uyarılacağı kaydedildi.

Açıklamada, ev sahiplerine, "misafirlerinin Airbnb politikasını ihlal ettiğinden şüphelenmeleri yerinde aceleci iane hattını aramaları" çağrısı yapıldı.

Platformun hizmetlerinden baskına karışanların yararlanmaları engellenecek

Kongre baskınına karışanların da platformun hizmetlerinden yararlanmalarının yasaklanacağı dökme açıklamada, şimdiye derece bu hizmetleri almaktan engellenen insanoğlu sayısı kendisince bilgelik verilmedi.

Washington DC'li yetkililer, aralarında Airbnb'nin de bulunduğu birtakımı ayırtma ve konaklama hizmeti sağlayıcı şirketlerden 20 Ocak'ta Biden'ın göreve start töreni bitene derece pırtı tutmalarını istemişti.

Airbnb'nin birtakımı uygulamaları tartışılıyordu

İnternet üstünden ayırtma ve konaklama hizmeti sağlayıcı Airbnb şirketi, başta Batı Şeria'daki birtakımı uygulamaları zımnında tenkitlerin gayesi olmuştu.

Uluslararası Af Örgütü Ocak 2019'da yayımladığı "İstikamet: İşgal" raporunda, Airbnb, Booking.com, Expedia ve TripAdvisor denli şirketlerin, Filistinlilere müteveccih insanoğlu hakları ihlallerini körüklediği belirtilmişti.

Bu arada Airbnb, Kasım 2018'de almış bulunduğu "işgal altındaki Batı Şeria'daki iskân birimlerini listelerden çıkarma" kararından 2019'da dönmüştü.

Birleşmiş Milletler (BM) 12 Şubat 2020'de İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da toprak meydan gayrikanuni Yahudi iskân birimlerinde çalışkanlık yayınlayan ve aralarında Airbnb'nin de bulunduğu firmaları açıklamıştı.

BM'nin açıklaması üzerinde Filistin Kurtuluş Örgütü Genel Sekreteri Saib Ureykat, devletleri ve şirketleri, bu iskân birimlerindeki çalışmalarını sonlandırmaya çağırmış ve arsıulusal hukukun açık açık ihlal edildiğine dikkati çekmişti.

ABD Kongre binasında çıkan olaylar

ABD Kongresi, 6 Ocak'ta Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylaması'nı denetlemek az daha eş oturumla toplanırken Amerika Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'ın uğrunda miting düzenlemişti.

Mitinge dahil bulunan on binlerce kılık elan sonraları Kongre binasına yürümüş ve hapishane girmeye çalışmıştı. Polisle göstericiler ortada çatışma yaşanırken yüzlerce kılık barikatları aşıp Kongre binasına girmişti.

Olaylara dahil geçirmek az daha Kongreye Ulusal Muhafızlar atıf edilmiş, tahminî 4 zaman devam eden baskının peşi sıra asayiş güçleri asayişi sağlamıştı.

Olaylarda birisi kolluk 5 insanoğlu yaşamını kaybetmiş, onlarca insanoğlu yaralanmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1