ALMANYA'DA ENFLASYON 2022'NİN ORTALARINA KADAR YÜZDE 2'NİN ÜZERİNDE KALABİLİR

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), enflasyonun 28 yılın en yüksek seviyesinden daha da yükselmesinin muhtemel olduğunu ve 2022'nin ortalarına kadar yüzde 2'nin üzerinde kalabileceğini bildirdi. Bundesbank'ın ekonomiye yönelik eylül ayı raporu yayımlandı. Raporda, Alman ekonomisi

ALMANYA'DA ENFLASYON 2022'NİN ORTALARINA KADAR YÜZDE 2'NİN ÜZERİNDE KALABİLİR

Bundesbank'ın ekonomiye yönelik eylül ayı raporu yayımlandı. Raporda, Alman ekonomisinin arz darboğazlarına rağmen toparlanmaya devam ettiği belirtildi.

Bundesbank'ın raporunda, "Alman ekonomisinde baharda başlayan toparlanma yazın ivme kazandı. Özellikle özel tüketim ve hizmetler güçlü bir şekilde toparlandı." denildi.

Tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıların sanayi üretimini yavaşlattığına yer verilen raporda, sanayide üretim seviyesinin güçlü talebin gerisinde kalmaya devam ettiği kaydedildi.

Bundesbank'a göre, enflasyonda yüzde 4 ile yüzde 5 arasındaki oranlar eylül ayından yıl sonuna kadar geçici olarak mümkün. Banka, bunun nedenini de 2020'de salgın dolayısıyla KDV indirimlerinin baz etkisini gösterdi.

Raporda, "Enflasyonun 2022'nin başında gözle görülür şekilde azalması muhtemel ancak yılın ortasına kadar hala yüzde 2'nin üzerinde olacak." denildi.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1