ALMANYA'DA KORONA VİRÜSÜ PANİĞİ HALKI MARKETLERE HÜCUM ETTİRDİ

Almanya'nın Berlin kentinde korona virüsü vakalarının görülmesinin ardından endişeye kapılan halk, marketlere akın ederek uzun ömürlü gıda maddeleri satın almaya başladı.

ALMANYA'DA KORONA VİRÜSÜ PANİĞİ HALKI MARKETLERE HÜCUM ETTİRDİ

Çin'den ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan korona virüsü, Avrupa'da da endişeyi arttırdı. Almanya'nın Berlin kentinde ilk korona virüsü vakalarının görülmesi vatandaşlarda paniğe yol açtı. Özellikle sosyal medyada hızla yayılan dedikodular ve spekülasyonların etkisi altında kalanlar marketlere hücum ederek uzun süre saklayabilecekleri gıdalara yöneldi. Son kullanma tarihi açısından uzun süre dayanıklı olan un, şeker, pirinç, makarna gibi gıda maddeleri birçok markette tükenirken konserve rafları ise boşaldı.

Korona virüsünün Berlin'e sıçramasıyla bazı ürünlerin satışlarında olağandışı artış görüldüğünü belirten Market İşletme Müdürü Onur Çimen, paniğe gerek olmadığını, Berlin'de depolarda yeteri kadar yiyeceğin mevcut olduğunu ifade etti. Daha çok bakliyat ürünlerine yoğun talep olduğunu söyleyen Çimen "Şeker, un, yumurtanın yanında bulgur, pirinç, kuru fasulye, nohut, hazır çorba gibi tarihi uzun olan ürünlerde aşırı bir satış oldu ve hala devam ediyor" dedi. Çimen, yetkililer tarafından henüz bir bilgilendirme olmadığı için insanların tedirgin olduğunu ifade ederek, "Ne olacak, marketler kapanacak mı, dışarıya çıkamayacak mıyız gibi soru işaretleri var kafalarında. Müşterilerimiz bize de soruyor 'haftaya açık mısınız, yarın açık mısınız?' diye. Aslında paniğe gerek yok. Dün sipariş verdim, bugün eksiklerimiz geldi ve raflarda yerlerini aldı" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2020, 03:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı