ALMANYA, TÜRKİYE-YUNANİSTAN İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELERİNİN BAŞLAMIŞ OLACAK OLMASINI MÜSPET KARŞILIYOR

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adebahr, Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin baştan başlamış olacak olmasını mebde namına müspet karşıladıklarını, bunun güzel ve ehemmiyetli ortak etap bulunduğunu söyledi.

ALMANYA, TÜRKİYE-YUNANİSTAN İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELERİNİN BAŞLAMIŞ OLACAK OLMASINI MÜSPET KARŞILIYOR
Berlin

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, Berlin'de planlı matbuat toplantısında, Almanya’nın 2020’nin ikinci yarısında üstelendiği Avrupa Birliği (AB) devre başkanlığında, Yunanistan ile Türkiye ortada aracısız görüşmelerin yapılması düşüncesince çaba sarfiyat ettiğini belirtti.

Deniz sınırı anlaşmazlıkların çözümünün muhit ortada arsıulusal ahbaplık temelinde etüt kanalıyla bulunmasının en mantıklısı bulunduğunu gelişigüzel devir vurguladıklarını aktaran Adebahr, "Bu sebeple gelişigüzel dü tarafın da 2016'da doğranan istikşafi görüşmelerin demincek 25 Ocak'ta baştan başlayacağının dü tarafın da duyurmasını kıvançla karşılıyoruz. Bu, güzel ve ehemmiyetli birlikte adım, topu topu semt düşüncesince de güzel haberdir." niteleyerek konuştu.

Adebahr, bulunan halde görüşme gündemine bağlı bilgilendirmenin ve bunların belirleme edilmesinin Yunan ve Türk tarafının konusu bulunduğunu belirterek, "Şimdi rastgele birlikte beklentiyi haricen formüle buyurmak hayır değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin 61. turunun 25 Ocak'ta İstanbul'da yapılacağı bildirilmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1