AVUSTRALYA'DAN 270 MİLYAR DOLARLIK SAVUNMA HAMLESİ

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, yeni savunma stratejisi planını açıkladı. Morrison, plan doğrultusunda toplam 270 milyar dolarlık savunma harcaması yapılacağını duyurdu.

AVUSTRALYA'DAN 270 MİLYAR DOLARLIK SAVUNMA HAMLESİ

Hint-Pasifik bölgesinin güçlü ülkelerinden Avustralya, yeni dönemde muhtemel dış tehditlere karşı önlemlerini arttırdı. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, yaptığı açıklamada ülkesinin Hint Okyanusu ve Güney Çin Denizi'ndeki etkisini arttırmak ve bölgesel tehdit olarak gördüğü Çin'e karşı ülke savunmasını güçlendirmek amacı ile yeni savunma stratejisi planını açıkladı. Morrison, uzun menzilli füzeler ile siber ve gözetim sistemleri gibi alanlarda kapasite arttırımına gidileceğini ifade etti.

Başbakan, ayrıca kara kuvvetlerine 55 milyar dolar, deniz kuvvetlerine 75 milyar dolar, hava kuvvetlerine ise 65 milyar dolar olmak üzere toplamda 270 milyar dolarlık savunma harcaması yapılacağını duyurdu. Morrison, yeni strateji planının Avustralya'daki veya deniz aşırı ülkelerdeki operasyonları desteklemek, dayanıklı savunmaya sahip olmak, savaş gücünü arttırmak amacı ile hazırlandığını belirtti.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul