BAE'DE 3 SENEDİR VAKFEDİLMİŞ MEVCUT TÜRK İŞ İNSANI DÜŞÜNCESİNCE BM'YE BAŞVURU

BAE kısaca 3 sene ilk gittiği bir fuarda gözaltına alındıktan sonraları tutuklanıp hapishane cezasına çarptırılan Türk iş insanı Mehmet Ali Öztürk'ün avukatları, Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu'na "acil çağrı" ile müracaat yaptı.

BAE'DE 3 SENEDİR VAKFEDİLMİŞ MEVCUT TÜRK İŞ İNSANI DÜŞÜNCESİNCE BM'YE BAŞVURU
İstanbul

Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) tahminî 3 sene evvel gittiği bir fuarda gözaltına alındıktan sonraları tutuklanıp hapishane cezasına çarptırılan Türk iş insanı Mehmet Ali Öztürk'ün avukatları, Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu'na "acil çağrı" ile müracaatta bulundu.

Öztürk ailesinin avukatları Mete Gençer ve Gülden Sönmez kabilinden meydana getirilen bağlanmış açıklamada, Dubai'de 20 Şubat 2018'de gözaltına tahsil edilen Mehmet Ali Öztürk düşüncesince BM'ye müracaat yapıldığı belirtildi.

BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu'na "acil çağrı" ile müracaatta bulunulduğuna toprak sunulan açıklamada, "Yapılan müracaatta Türkiye yurttaşı iş kadını Mehmet Ali Öztürk’ün tutulmasına ilişkin bilgiler, meydana getirilen ağırbaşlı işkencelerin detayı, azap düşüncesince oğlunun bile müstamel olması, kendisinden Türkiye aleyhine isnat muhtevalı arz tasvip etmek düşüncesince meydana getirilen azap ve baskılar ile yaşamının riziko altında olduğuna ilişkin veriler paylaşıldı." ifadelerine toprak verildi.

Başvuruda, Birleşik Arap Emirlikleri’nin haksız, tadı popülarite ve azap suçlarını işlediği, Birleşmiş Milletler sözleşmelerini ve arsıulusal ahbaplık kurallarını ihlal ettiğine aksan meydana getirilen açıklamada, müvekkillerinin hayatından akıl ettikleri düşüncesince çabuk kendisine başvurunun el işi alınarak lüzumlu prosedürün işletilmesinin istem edilmiş olduğu belirtildi.

Açıklamada, Öztürk'ün tutulduktan elden sonraları azap altında sorgulamasının başladığı anlatılarak, meydana getirilen işkencelere ilişkin ayrıntılı bilgilere toprak verildi.

İlk aşamada 52 güneş daima azap meydana getirilen Öztürk'ün bu süreçte 25 kilo kaybetmiş olduğu dökme açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Tüm bu işkenceler esnasında Türkiye aleyhine konuşmayı reddedince ve kâffesi ağırbaşlı işkencelere karşın istedikleri hususları söylemeyi tasvip etmeyince bir güneş ABD’de darülfünun okuyan oğlu Abdullah’ın resmini göstermişler ve oğlunun ABD’de, evine girerken ve çıkarken resimlerini çekmişler, oğlunu öldüreceklerini söyleyerek yıldırma etmişlerdir. Aynı senelerde ABD’de FBI, oğlu Abdullah Öztürk’ün mektepli evini basmış, defaatle sorgulamış ve Türkiye’ye gelişini bir müddet engellemiştir. Abdullah Öztürk, eğitim/kariyer hedeflerini ağız ağıza keserek Türkiye'ye gelmiştir."

Açıklamada, Mehmet Ali Öztürk'ün işkencelere karşın yapılması maksut hususları tasvip etmeyip, kameraya konuşmayınca teröre dayanak verdiği suçlamasıyla müebbet hapse mahkum edilmiş olduğu anlatılarak, meydana getirilen başvuruda, El Whatba Cezaevi'nin baş döndürücü ağırbaşlı ve biçimsiz şartları bulunan bir delik olduğu, buradaki koşulların gayriinsani olması hasebiyle bolca sayıda şikayete madde olduğuna aksan yapıldığına toprak verildi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1