BAE 'DEN YENİ İHANET! SOKOTRA'YI İSRAİL'E TESLİM EDECEK

Yemen’in Sokotra vilayetindeki kabilelerin lideri İsa Salim bin Yakut, Birleşik Arap Emirlikleri BAE ile Suudi Arabistan’a, İsrail’i stratejik öneme sahip Sokotra’ya sokma suçlaması yöneltti. Bin Yakut yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin güneydoğusundaki Sokotra’nın Yemen

BAE 'DEN YENİ İHANET! SOKOTRA'YI İSRAİL'E TESLİM EDECEK
Söz konusu planlara Suudi Arabistan ile BAE'nin katkıda bulunduğunu savunan Bin Yakut, bu iki devletin ülkeden kovulması gerektiğini vurguladı. Riyad ve Abu Dabi yönetimlerine Sokotra'daki doğal güzellikleri yok etme, bunların yerine askeri kamplar inşa etme suçlaması yönelten Bin Yakut, uluslararası toplumun ise bu yapılanlar karşısında sessizliğini koruduğuna dikkati çekti.

İSRAİL'E TESLİM EDECEK

Stratejik ve askeri araştırmalar alanında yayın yapan ABD merkezli SouthFront sitesi de BAE-İsrail heyetinin Sokotra'ya geldiğini yazmıştı. 28 Ağustos Cuma günü yayımlanan ve Arap ile Fransız kaynaklara dayandırılan yazıda, İsrail ve BAE'nin askeri ve istihbarat tesisleri inşa etmek istediği, bu nedenle Sokotra'da amaçlarına hizmet edebilecek uygun yer baktıkları aktarıldı.

YEMEN'İN MEŞRUİYETİNE DARBE

Yeni Şafak'ın haberine göre BAE tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Koseyi (GGK) haziran ayında silah gücü kullanarak Sokotra'nın kontrolünü ele geçirmişti. Yemen hükümeti ise GGK'nin bu hamlesini, "meşruiyete darbe" olarak tanımlamıştı.
Suudi Arabistan, BAE uçuşlarına hava sahasını açıyor İsrail ve BAE'nin kirli oyunları ortaya çıktı! Netanyahu 2018'de Mossad’ın girişimleri sonucu gizlice BAE'ye gitmiş Körfez'deki şer ittifakının ilk anlaşması imzalandı! İsrail ve BAE...

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 07:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul