BANGLADEŞ'TE ESKİ HİNDİSTAN DEVLET BAŞKANI MUKHERJEE İÇİN YAS İLANINA TEPKİ

Dün hayatını kaybeden eski Hindistan Devlet Başkanı Pranab Mukherjee'nin ölümün ardından Bangladeş'te ulusal yas ilan edilmesi vatandaşların tepkisine neden oldu.

BANGLADEŞ'TE ESKİ HİNDİSTAN DEVLET BAŞKANI MUKHERJEE İÇİN YAS İLANINA TEPKİ

Hindistan'da 2012-2017 yılları arasında Devlet Başkanlığı görevini yürüten Pranab Mukherjee dün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Mukherjee'nin ölümün ardından Hindistan'da Pazartesi gününden itibaren 7 gün süreyle ulusal yas ilan edildi.

Çoğunlukla Bangladeş'te yaşayan Bengallilerin soyundan ve Bangladeş'in damadı olan Mukherjee'nin ölümünden sonra Bangladeş Devlet Başkanı Abdul Hamid ve Başbakan Sheikh Hasina da dün taziye mesajı yayınladı. Bugün de Bangladeş'te Bakanlar Kurulu aldığı kararla yarın (2 Eylül) ülke genelinde ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Bakanlık Kurulu tarafından yapılan açıklamada, "Bangladeş'in dostu Pranab Mukherjee'nin ölümü üzerine 2 Eylül Çarşamba günü Bangladeş'te bir günlük ulusal yas tutulacak. Bu vesileyle yarın Bangladeş'teki tüm hükümet, yarı devlet ve özerk kurumlar ile birlikte eğitim kurumları, yurt dışındaki Bangladeş'in tüm büyükelçilikleri dahil olmak üzere ulusal bayrağı yarıya indirilecek. Cami ve diğer ibadethanelerde dualar edilecek" denildi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 22:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul