BATI TRAKYA’DA SON 2 YILDA 20 OKULU KAPATTILAR

Yunanistan, uluslararası hukuku hiçe sayarak Batı Trakya Türkleri'nin eğitim gördüğü okulları kapatıyor. Geçtiğimiz günlerde tasarruf tedbirleri ve öğrenci sayılarının yetersizliğini bahane ederek, Batı Trakya Türk Azınlığına ait 12 ilkokulu daha kapatma kararı alan Y

BATI TRAKYA’DA SON 2 YILDA 20 OKULU KAPATTILAR
Yunanistan, uluslararası hukuku hiçe sayarak Batı Trakya Türkleri'nin eğitim gördüğü okulları kapatıyor. Geçtiğimiz günlerde tasarruf tedbirleri ve öğrenci sayılarının yetersizliğini bahane ederek, Batı Trakya Türk Azınlığına ait 12 ilkokulu daha kapatma kararı alan Yunanistan'ın son 2 yılda 20 okulu kapattığı öğrenildi. Kapatılan okulların büyük çoğunluğu Rodop'ta yer alırken, Rodop'u İskeçe ve Evros izledi. Atina'nın hukuk tanımaz tavrına üyesi olduğu Avrupa Birliği'nden (AB) net bir tepki gelmemesi Yunan hükümetini daha da cesaretlendiriyor. Buna karşın Batı Trakya Türkleri Atina'nın milli kimliklerine karşı sürdürdüğü inkarcı politikalardan vazgeçmesi gerektiğinin altını çizerek mücadelelerinin adalet tecelli edene kadar devam edeceğini ifade ediyor.

AYRIMCI POLİTİKA
Son olarak Yunanistan'ın 12 okulu daha kapatma kararı almasıyla azınlık ilkokullarının yarısından fazlası kapatılarak, sayıları 103'e düşürüldü. Türk çocuklarının eğitim aldığı okulları yalnızca kapatmakla kalmayan Yunanistan, diğer taraftan da okullarla ilgili yasal düzenlemeler yaparak, azınlık okullarını birçok maddede kapsam dışında bırakıyor. Bu tutum Atina yönetiminin eğitimde ne denli ayrımcı bir politika izlediğini yeniden gözler önüne serdi.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2021, 07:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1