BELÇİKA'DAN BAŞÖRTÜSÜ KARARI: UZUN BİR ARANIN ARDINDAN DEĞİŞTİRİLDİ

Belçika tarafından yapılan açıklamada mahkemelere başörtülü girilmesini yasaklayan kanunu uzun bir sürenin ardından değiştirdiği açıklandı. AİHM, Belçika'yı söz konusu uygulamanın din özgürlüğüne karşı olduğu konusunda uyarmıştı.

BELÇİKA'DAN BAŞÖRTÜSÜ KARARI: UZUN BİR ARANIN ARDINDAN DEĞİŞTİRİLDİ

Belçika'nın mahkemelere başörtülü girilmesini yasaklayan kanunu uzun bir sürenin ardından değiştirdiği duyuruldu. Brüksel merkezli Eşit Fırsatlar Merkezinin (UNIA) açıklamasına göre, Belçika, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin hükümete yaptığı uyarı sonrası söz konusu maddeyi değiştirdi.

İZİN VERİLMEMİŞTİ

2018'de Müslüman bir kadın, Belçika'da bir mahkemenin salona başörtülü girmesine izin vermemesi üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurmuştu. AİHM, Belçika'yı söz konusu uygulamanın dayandığı, ceza yasasının 759'uncu maddesi nedeniyle kınamış ve bunun din özgürlüğüne aykırı olduğuna hükmetmişti.

GENELGE GÖNDERİLMİŞTİ

Ancak Belçika Adalet Bakanlığı yasayı değiştirmek yerine, AİHM'in kararını mahkemelere genelge göndererek tebliğ etmekle yetinmişti. UNIA'nın açıklamasında kuruluşun, bunun üzerine AİHM kararlarının uygulanıp uygulanmadığını denetlemekle sorumlu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine başvurduğu ve yasanın değiştirilmesi için devreye girdiği belirtildi.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2021, 02:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1