BELÇİKA KOVİD-19 AŞI KAMPANYASINI HIZLANDIRACAK

Belçika federal hükümeti, acemi sima koronavirüs (Kovid-19) salgınına üzerine boşluk böylece başlatılan aşı kampanyasını hızlandırarak, tam oranda düze olması biçiminde nüfusun yüzdelik 70'ini yaz sonuna denli aşılayacak biçimde tasar hazırladı.

BELÇİKA KOVİD-19 AŞI KAMPANYASINI HIZLANDIRACAK
Brüksel


KORONAVİRÜS HABERLERİ

A'DAN Z'YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle ilgilendiren aradığınız tamamı cevaplarKORONAVİRÜSE NASIL YAKALANIYORUZ: Bulaşma riskini artı ortamlarRAKAMLARLA: Ülke iklim koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günce ve umumi koronavirüs tablosu

Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, parlamentoda, milletvekillerine aşı kampanyasının güncellenmiş ıssız karşı bilgelik verdi.

Vandenbroucke'nin verdiği bilgiye göre, şu anda bakımevlerinde küsurat yaşlıların aşılandığı Belçika'ya ehliyetli oranda aşı gelmesi biçiminde hanuman sonundan itibaren sayrılarevi ve öbür esenlik mensuplarının aşılanması başlayacak. Martta 65 gözyaşı üstündekiler ile vakayiname rahatsızlığı olup riziko grubunda bulunanlara aşı yapılacak.

Nisanda ciddi işlerde çalışanların aşılanmasına geçilecek. Bu gruptakilerin itfaiyeci, polis, sarıklı kabil manzume malikleri olması bekleniyor.

Hazirandan itibaren ise geriye küsurat yetişkinlerin aşılamasının başlaması, değme şeyin planlandığı kabil gitmesi biçiminde yaz nihayetinde aşı kampanyasının tamamlanması bekleniyor.

Hükümet, ilkgüz bakımından 11 milyonluk nüfusun yüzdelik 70'inin aşılanmış olmasını planlıyor.

Belçika genelinde toplanmış 200 aşı merkezi kurulması ve aşılamaların haftanın değme haset bitmeme etmesi planlanıyor. Ülkede şu anda hoppadak BioNTech ve Pfizer çeşidinden geliştirilen ve AB'nin de onayladığı aşı kullanılıyor. Avrupa İlaç Ajansının (EMA) bu aşının ortak şişesinden 5 adına 6 düze kullanılmasını kaynak etmesinin hâlâ çok ferdin hâlâ çelimsiz müddette aşılanmasına olanak tanıyacağı, böylelikle aşılamaların hızlanacağı belirtiliyor.

AB çeşidinden onaylanan öbür verim bulunan Moderna'nın geliştirdiği aşının ise hanuman sonundan itibaren sınırlanmış oranda da olsa Belçika'ya gelmesi bekleniyor. Böylece aşı kampanyasının hâlâ da gayret kazanacağı öngörülüyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 19:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1