BEYRUT'TA GÖSTERİCİLERE SERT MÜDAHALE

Lübnan Devleti'nin 100'üncü kuruluş yıl dönümü için yüzlerce kişi Şehitler Meydanı'nda toplandı. Ancak bu gösteriler protestoya dönüştü. Lübnan güçleri, siyasi partileri protesto eden göstericilere müdahale etti. Müdahale sonrası birçok kişi yaralandı. Lübnan Devleti

BEYRUT'TA GÖSTERİCİLERE SERT MÜDAHALE

Lübnan Devleti'nin 100. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle başkentin merkezindeki Şehitler Meydanı'nda "Büyük Lübnan Öfkesi" sloganıyla toplanan yüzlerce vatandaş, 1975-1990 yılları arasında yaşanan iç savaştan bu yana yönetimi paylaşan mevcut siyasi partileri protesto etti.

LİDERLER ALEYHİNDE SLOGANLAR ATTILAR

Lübnan bayrakları, ülkedeki ekonomik kriz ve yolsuzluklara işaret eden pankartlar taşıyan eylemciler, Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın yanı sıra Meclis Başkanı Nebih Berri ve diğer siyasi liderler aleyhinde sloganlar attı.

HÜKÜMETİ KURMAKLA GÖREVLENDİRİLEN EDİB'E TEPKİ GÖSTERDİLER

Uzun yıllardır ülkeyi yöneten siyasi güçlerin, Lübnan'ı kalkındırmak yerine kendi çıkarları ve bağlı oldukları bölgesel veya uluslararası güçlerin taleplerine odaklandıklarını dillendiren protestocular, Beyrut Limanı'ndaki patlamanın ardından gelen tepkiler üzerine istifa eden Hassan Diyab hükümetinin yerine yenisini kurmakla görevlendirilen Mustafa Edib'e de tepki gösterdi. Eylemciler, Edib'in kuracağı yeni kabinenin de mevcut siyasi partileri temsil eden isimlerden oluşacağına dikkati çekti.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 23:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul