BM LİBYA'DA ATEŞKES DÜŞÜNCESİNCE GÖZLEMCİLERİN GÖREVLENDİRİLECEĞİNİ AÇIKLADI

Birleşmiş Milletler, Libya'daki ateşkes düşüncesince gözlemciler göndermeyi planladığını duyurdu.

BM LİBYA'DA ATEŞKES DÜŞÜNCESİNCE GÖZLEMCİLERİN GÖREVLENDİRİLECEĞİNİ AÇIKLADI
Trablus

Birleşmiş Milletler (BM), Libya'daki ateşkes düşüncesince gözlemciler göndermeyi planladığını duyurdu.

BM Libya Destek Misyonundan (UNSMIL) meydana getirilen açıklamaya göre, UNSMIL ve BM'ye ilişkin hususi Güvenlik Grubu ortada güruh düzenlendi.

Açıklamada, "ateşkesin uygulanması periyodunun hızlandırılması, ülkenin yaka kesimindeki Sirte-Ebu Gureyn yolunun açılması ve çabucak tamamı ecnebi ve yüklü askerlerin ülkeyi vazgeçme etmesi" çağrısında bulunuldu.

Ateşkesin sağlanması dair gözlemcilerin görevlendirileceği tamlanan açıklamada, gözlemcilerin 5+5 Ortak Askeri Komite'ye katılacağı bilgisine arazi verildi.

Ortak Askeri Komite, BM gözetiminde yasal Libya hükümetini temsilen 5, ülkenin doğusundaki evlilik dışı Halife Hafter güçlerini temsilen de 5 üyeden oluşuyor.

Libya krizinin çözümü düşüncesince BM öncülüğünde siyasi, askeri ve kazançlı bölgelerde ölçülü diyalog görüşmeleri kapsamında tarafları temsilen 5+5 Ortak Askeri Komite müesses ve 23 Ekim 2020'de Cenevre'de ateşkes anlaşması imzalanmıştı.

Ateşkes anlaşması, Libya'daki tamamı ecnebi yüklü savaşçıların üç ay ortamında ülkeden ayrılmasını, değini hatlarındaki mayınların temizlenmesini ve Sirte-Misrata yaka yolunun baştan açılmasını da içeriyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 19:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1