BM'NİN ESKİ ABD TEMSİLCİSİ HALEY: TARİH, TRUMP’I SERT BİR HALDE YARGILAYACAK

ABD´nin başkenti Washington DC´de 6 Ocak'taki Trump destekçilerinin kanlı kurultay baskının etkisi hala bitmeme ederken, BM eski ABD Temsilcisi Nikki Haley, Donald Trump’ı 'Seçim gününden beri eylemleri gün çeşidinden sert bir halde yargılanacak” laflarıyla eleştirdi.

BM'NİN ESKİ ABD TEMSİLCİSİ HALEY: TARİH, TRUMP’I SERT BİR HALDE YARGILAYACAK
ABD´nin başkenti Washington DC´de 6 Ocak'taki Trump destekçilerinin kanlı kurultay baskının etkisi hala bitmeme ederken, BM eski ABD Temsilcisi Nikki Haley, Donald Trump’ı "Seçim gününden beri eylemleri gün çeşidinden sert bir halde yargılanacak” laflarıyla eleştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 6 Ocak'ta seçme sonuçlarının tescil edileceği kurultay toplantısında 5 bireyin ölümüne kez açan baskının yankıları sürüyor. ABD Başkanı Donald Trump'a tepkiler çığ kadar büyürken, Birleşmiş Milletler'in (BM) eski ABD Temsilcisi Nikki Haley de tenkit geldi.


"TARİH TARAFINDAN SERT BİR ŞEKİLDE YARGILANACAK"


Haley, Trump’ın seçimleri kaybettikten sonraları söyledikleri ve yaptıklarının fon kırıklığı bulunduğunu tabir ederek, “Başkan Trump tek devir akilane kelimeleri seçmedi. Charlottesville'deki laflarında yanılmıştı ve ona bunu o tam söyledim. Dün de laflarında aşırı yanılmıştı. Sadece lafları değil, seçimden beri eylemleri de gün çeşidinden sert bir halde yargılanacak” dedi.


CUMHURİYETÇİLERDEN ELEŞTİRİ


ABD'de Cumhuriyetçi Kongre üyesi Adam Kinzinger, Başkan Yardımcısı Mike Pence´e çağrıda bulunarak Amerikan Anayasası´nın 25´inci maddesine isnaden başbuğ Donald Trump´ın görevden alınmasını istem etti. Senatodaki Demokratların önderi de ayrımsız çağrıda bulunmuştu.


6 OCAK KANLI KONGRE BASKINI


ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington'daki mitingi daha sonra destekçileri barikatları aşarak Kongre'ye girdi. Kongre binası uğrunda Trump destekçileriyle kolluk ortada çatışma yaşandığı görüldü. Polisin Kongre'nin de zarfında bulunmuş olduğu kompleksteki birtakım binaları boşalttı.Kongre binasının haricinde gerilim ve çatışma yaşanırken, içeride ise riyaset oylaması yapılıyor. ABD Senatosu bugün Joe Biden'ın başkanlığını kontrol etmek düşüncesince toplanmıştı.Trump mitinginde, 3 Kasım 2020'deki riyaset seçimlerini Demokrat Partili Joe Biden'ın kazandığını reddederek, esas kazananın kendisi bulunduğunu kanıt etmişti. ABD Kongresinin birtakım Donald Trump destekçileri çeşidinden basılmasıyla yaşanmış olan vakalarda 5 isim yaşamını kaybetmiş, 14 isim de yaralanmıştı.


Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 00:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1