BM TEMSİLCİSİ'NİN ADEN ZİYARETİNİ HÜKÜMET MÜSPET KARŞILARKEN HUSİLER İSE ZİYARETTEN MUTLU DEĞİ

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths'in Aden ziyareti, Yemen'deki hükümet yetkilileri ve yanlıları çeşidinden kıvançla karşılanırken, Husiler ise ziyaretten mutlu olmadıklarını açıkladı.

BM TEMSİLCİSİ'NİN ADEN ZİYARETİNİ HÜKÜMET MÜSPET KARŞILARKEN HUSİLER İSE ZİYARETTEN MUTLU DEĞİ
Yemen

Aden Vali Yardımcısı Nasr eş-Şazeli, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths'in Aden ziyaretine bağlı içtimai iletişim araçları hesabı Twitter'dan meydana getirdiği açıklamada, Griffiths'in ziyaretinin ve birlikte paradigma yetkiliyle görüşmesinin iri ehemmiyet ve dip göstergeler taşıdığını belirtti.

ABD'deki Yemen Misyonu Başkanı Adil es-Senini de Griffiths'e hitaben Twitter hesabından meydana getirdiği paylaşımda, Aden ziyaretini ve hava meydanı saldırısını durumunda görmesini altın bulduklarını tabir etti.

Senini, "Yemenliler, BM Güvenlik Konseyi oturumunda sunacağınız brifingde, yıldırı suçunu ve bu suçu eden Husileri açıkça birlikte halde kınamanızı ve bunu Güvenlik Konseyi'nin tutanağına ve açıklamasına müdahale etmenizi arzuluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yemenli çözümleyici ve politik edip Muhammed Cumeyh de içtimai iletişim araçları hesabından şu paylaşımda bulundu:

"Önemli olan, Husilerin Aden Havaalanı'nda işledikleri yıldırı suçunun kütlesi karşısında Griffiths'in sersemlik göstermesi değil. Güvenlik Konseyine sunmuş olacağı raporun çabucak suçu değil, bire birlikte sürede suçu işleyenleri de açıkça birlikte halde kınadığını içermesidir."

Gazeteci Abdurrakib el-Hatif Facebook hesabından meydana getirdiği paylaşımda, "Griffiths'in ziyareti, baltalama ve yıldırıcılık güçlerine açıkça birlikte mesajdır. Dünya çabucak yasal hükümetin gözüyle bakıyor. Yemen topraklarında terörizme toprak yok." ifadelerini kullandı.

Husiler, ziyaretten kıvançlı değil

Yemen'deki İran destekli Husilerin Sözcüsü Muhammed Abdusselam ise Twitter hesabından meydana getirdiği açıklamada, Griffiths'in Aden ziyaretinin "içi yersiz birlikte ziyaret" bulunduğunu savundu.

Abdusselam, Griffiths'in, abluka, limanların ve havaalanlarının kapatılması nedeniyle tamamı Yemen halkının çekmiş olduğu iri insanca sıkıntıları hala görmezden geldiğini ati sürdü.

BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ile 6 Ocak'ta Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da birlikte araya gelmiş, 7 Ocak'ta muvakkat başşehir Aden'e revan Griffiths, burada Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Mubarek, hükümet üyeleri ve Aden Valisi Ahmed Hamid Lemles ile görüşmüştü.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1