BU DA OLDU! DÜNYANIN İLK ULTRA GERÇEKÇİ ROBOTUNU GÖZALTINA ALDILAR, BÜYÜKELÇİ DEVREYE GİRDİ

Dünyanın ilk ultra gerçekçi robot sanatçısı Ai-Da, sergi için gittiği Mısır'da güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Casusluk komplosunun parçası olabileceği şüphesiyle 10 gün boyunca gözaltında tutulan robot için, İngiltere Büyükelçisi'nin de devreye girdi

BU DA OLDU! DÜNYANIN İLK ULTRA GERÇEKÇİ ROBOTUNU GÖZALTINA ALDILAR, BÜYÜKELÇİ DEVREYE GİRDİ

Dünyanın ilk ultra gerçekçi robot sanatçısı Ai-Da, daha önce ayna kullanarak yaptığı bir dizi otoportre ile ses getirmişti. Mısır'a yolculuk yapan Ai-Da, son sergisinden önce ise bir engel ile karşılaştı.

ROBOTU GÖZALTINA ALDILAR

Ai-Da, bir sergi açılışı için gittiği Mısır'da gümrük yetkilileri tarafından gözaltına alındı. The Guardian'ın haberine göre, bir casusluk komplosunun parçası olabileceği şüphesiyle hem Ai-Da hem de heykeli, 10 gün boyunca Mısır gümrüklerinde tutuldu ve diplomatik bir krize yol açtı.

BÜYÜKELÇİ DE DEVREYE GİRDİ

Ai-Da'nın gelişticisi Aidan Meller, İngiltere Büyükelçisi'nin robotu kurtarmak için devreye girdiğini, çok stresli anlar yaşadıklarını belirtti.

SERBEST KALDI

Meller'e göre, Ai-Da önce modemi olduğu için, ardından gözlerinde çizim yaparken kullandığı kameralar olduğu için gözaltında tutuldu. Meller, "Modemleri çıkarabilirim, ama gözlerini çıkaramam" dedi.

Sonunda dün gece, serginin başlamasına saatler kala, Ai-Da serbest kaldı. Kahire'deki İngiliz Büyükelçiliği sorunun çözülmesinden memnun olduklarını söyledi.

Bu da oldu! Dünyanın ilk ultra gerçekçi robotunu gözaltına aldılar, büyükelçi devreye girdi

Kaynak: SONDAKIKA.COM

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2021, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1