BULGARİSTAN’DA PARLAMENTO SEÇİMLERİ İÇİN TÜRKİYE’DE AÇILACAK SANDIK SAYISI TARTIŞMASI

Bulgaristan'da önümüzdeki Mart ayında yapılacak parlamento seçimlerinde oy kullanılması için Türkiye'de açılacak sandık sayısı tartışmalara illet oldu.

BULGARİSTAN’DA PARLAMENTO SEÇİMLERİ İÇİN TÜRKİYE’DE AÇILACAK SANDIK SAYISI TARTIŞMASI

Türkiye'de tevakkuf fail Bulgaristan Türkleri, Bulgaristan'da Mart ayında yapılacak parlamento seçimleri için İstanbul, Bursa ve İzmir'de açılacak sandık sayısının arttırılmasını istem etmişti. Ülkedeki çok milliyetçiler ise bahis konusu öğrenci üzerine çıkarak, Türkiye'de açılacak sayının 35 ile hudutlu kalmasını istedi. İktidardaki Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi için Yurttaşlar (GERB) Partisi'nin ortağı Birleşik Vatanseverler Koalisyonu'nda toprak düzlük İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO), Türkiye'de açılacak sandık sayısının sınırlandırılması icap ettiğini öne sürdü.

VMRO Genel Başkan Yardımcısı İskren Veselinov, 2015'te milliyetsever partilerin çabaları ile Türkiye'deki sandık sayısının 35'e düşürüldüğünü hatırlatarak, sonunda Türkiye'nin Bulgaristan politikası üstündeki tesirinin azaldığını kanıt etti. Veselinov, Bulgaristan'ın çıkarları için Türkiye'de açılacak sandık sayısının çoğaltılmaması icap ettiğini savundu.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1