CAMMU KEŞMİR'DE BÜROKRATLARIN ATAMASI HAVUZ SİSTEMİYLE YAPILACAK

Yeni düzenlemeyle Keşmirli yukarı düzem bürokratların, gayrı eyaletlerde ve Birlik Topraklarında görevlendirilmelerinin önü de açık olacak.

CAMMU KEŞMİR'DE BÜROKRATLARIN ATAMASI HAVUZ SİSTEMİYLE YAPILACAK
Ankara

Hindistan hükümeti kabilinden sabık hafta, bürokratik işleyişle ilgilendiren uygulamaya konulmuş olan acemi yönetmeliğe göre, Cammu Keşmir'de fariza meydana getirecek bürokrat kadroları ve memurlar, Arunaçal Pradeş, Goa ve Mizoram eyaletlerini ve 8 Birlik Toprağını havi ve AGMUT yerine aşina merkezi havuz sistemiyle atanacak.

Ayrıca bire ortak sistemle halihazırda fariza fail Keşmirli fevk düzem bürokratların, gayrı eyaletlerde ve Birlik Topraklarında görevlendirilmelerinin önü küşade olacak.

Yeni düzenlemenin, Keşmir halkını salahiyetsiz kılmaya müteveccih acemi ortak etap bulunduğu anlatım ediliyor.

AA muhabirine değerlendirmelerde mevcut ve isminin açıklanmasını istemeyen Keşmirli fevk düzem ortak bürokrat, acemi yönetmeliğin, bölgenin 2019'da hususi statüsünü kaybetmesi çerçevesinde değerlendirilmesi icap ettiğini söyledi.

Bürokrat, Müslümanları marjinalleştirmek düşüncesince çıkarıldığını anlatım etmiş bulunduğu acemi düzenlemeyle bürokratların, Müslümanları bundan sonradan yaşamın rastgele bölgesinden boşaltmak talip otoriteli ortak devlete erinç mesul olacakları yorumunu yaptı.

Bölgede şimdi önceki Yeni Delhi'ye sadakatli bürokratların caba domestik hile kabilinden seçildikleri ve bu yönetimine erinç mesul oldukları ortak sistemle çalıştıklarını vurgulayan Keşmirli bürokrat, “Bu (yönetmelik), başlamış olan Keşmirlileri salahiyetsiz kılma periyodunun acemi ortak adımı. Nihai amacın, Keşmirli memurları Keşmir'den idare etmek bulunduğu anlaşılıyor." dedi.

Eski hususiyet profesörü ve yöntem analisti Sheikh Showkat'a gereğince de bu düzenlemeyle Keşmirli Müslüman bürokratların ve kolluk yetkililerinin Hindistan'ın ayrımlı bölgelerine gönderilmesinin yolu açılacak ve bu durum, Yeni Delhi hükümetinin bürokrasiyi istediği kabilinden manipüle etmesine müsaade verecek.

Muhalif ve ya gizil muhaliflerin son dışı edilmesinin otoriteli rejimlerin emektar ortak taktiği bulunduğunu dile getiren Showkat, merkezi hükümetin yönetmeliği çıkarmadaki motivasyonunun Keşmirlileri marjinalleştirmek bulunduğunu ve düzenlemenin, bölgenin kontrolünü yönetsel araçlarla pekitmek düşüncesince yapıldığını vurguladı.

​​​​​​​Hindistan'ın ortak tane Müslüman çoğunluğa cemaat bölgesi Cammu Keşmir, şu anda Uttar Pradeş eyaletinde ilişkin Hindu ortak ilbay vekili kabilinden yönetiliyor. Vali vekilinin altında etkin 13 yetkilinin tüm semt dışından ve gayrimüslim.

Cammu Keşmir'in hususi statüsünün kaldırılması

Hindistan, anayasanın sağlıksız asırdan etraflıca süredir Cammu Keşmir'e masuniyet tanıdıkları olan 370'inci maddesini 5 Ağustos 2019'da bozma ederek bölgenin hususi statülü yapısını ortadan kaldırmış ve eyaleti ikiye bölmüştü.

Eyalet, 31 Ekim 2019'da resmi yerine merkeze ilişkin Cammu Keşmir ve Ladakh "Birlik Toprağı" statüsünde dü alana ayrılmıştı.

Kararın arkası esna Hint emniyet güçleri, Cammu Keşmir'de düzenlilik operasyonlarını ve el üstündeki baskılarını yoğunlaştırmış, sokağa çıkacak yasağının birlikte internet, telefon ve erişim kısıtlamaları getirilmiş, bölgedeki domestik partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

İnternete getirilen kısıtlama, iletişim araçları faaliyetlerini de etkilemiş ve Srinagar'dan neşir fail bir çok ceride Cammu Keşmir'in hususi statüsünün kaldırıldığı 5 Ağustos 2019'dan sonradan baskılarını güncelleyememişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1