ÇAVUŞOĞLU'NDAN DÜNKÜ ABD YÖNETİMİNE: FARKLILIKLARIMIZI ÇÖZMENİN ALTERNATİFİNİ ANMAK ACELE BİRLİKTE GEREKLİLİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin dünkü başkanı Joe Biden'dan, Türkiye'ye müteveccih yaptırımlara, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) için eylemsizliğe ve yıldırı gruplarıyla iş donanmasına sonuç verilmesini istedi.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN DÜNKÜ ABD YÖNETİMİNE: FARKLILIKLARIMIZI ÇÖZMENİN ALTERNATİFİNİ ANMAK ACELE BİRLİKTE GEREKLİLİ
Madrid

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanya resmi salık ajansı EFE'ye icra ettiği açıklamada, "Türkiye, ABD ile esaslı ilişkilerine bedel veriyor. Zamana düzlük okuyan ve transatlantik siyasal manzarayı şekillendirmede ara bulucu bulunan birlikte ittifakımız var." ifadelerini kullandı.

Mevcut durumda, Türkiye'nin millî güvenliğini etkileyen kimi mevzularda ABD ile ehemmiyetli anlaşmazlıklar bulunduğunun inkar edilemeyeceğini tamlayan Çavuşoğlu, bunları, ABD'nin PKK/PYD/YPG ile iş birliği, FETÖ'ye gönül rahatlığı eylemsizliği ve Türkiye'ye müeyyide uygulaması alegori sıraladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bu ehemmiyetli konulardaki farklılıklarımızı çözmenin birlikte alternatifini bulmak, yalnızca düet ilişkilerimiz düşüncesince değil, transatlantik iş birliğinin sağlığı ve canlılığı düşüncesince de çabuk birlikte gerekliliktir." değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, ABD'nin toy başkanı Biden'in, reis yardımcılığı döneminde, çarpış girişiminin arkası sıra Türkiye'yi görüşme edip, Türk hükümeti ve milletiyle dayanışmasını göstermesini takdirle karşıladıklarını vurgulayarak şunları anlatım etti:

"Bu nedenle, bu yıldırı örgütünün yarattığı tehlikeye bağlı bu geçmiş hemen deneyimin, toy ABD yönetiminin, FETÖ ve liderine müteveccih çabuk ve konkre adımlar atmasına müsaade vereceğini bekliyoruz fakat rastgele birlikte şeyden evvela Türk-Amerikan ilişkilerinin mühim önemini ayırt edeceğini ve potansiyelini birlik alegori bırakmak düşüncesince lüzumlu adımları atacağınızı umuyoruz. Bunu yapmanın yolu, müttefiklerin icra ettiği derece farklılıklarımızı diyalog ve diplomatlık kanalıyla ele almaktır. Bunu yapmanın dobra birlikte geçmiş adımı, S-400 iklim defans sistemini satın almamız bahanesiyle Trump yönetimi kabilinden CAATSA yasası vasıtasıyla Türkiye'ye muteber yaptırımlara sonuç hasretmek olacaktır. Müttefikler ortada gözdağı yahut yaptırımlara toprak yoktur. Bu yaptırımlar, kapsamı, dayanağı, gayesi yahut ağırlığı ne olursa olsun, Türkiye'nin egemenliğine aracısız birlikte hakarettir."

Türkiye'nin önde mevrut birlikte NATO müttefiki bulunduğunu tamlayan Çavuşoğlu, NATO'nun asliye görevlerinin, başta şişko savunma, buhran yönetimi ve düzenlilik iş birliğinin namına getirilmesine katkıda bulunan edinmek olduğuna ayraç etti.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin NATO'nun misyonlarına ve operasyonlarına en aşırı katkıda bulunan 5 ülkeden bir tanesi olduğuna ve NATO eş maddi durumuna en aşırı katkıda bulunan 8'inci yurt konumunda bulunduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Türkiye'nin 1 Ocak 2021'de NATO'nun Çok Yüksek Hazırlıklı Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti'ni kumanda etmesi, bulunan tehditlere gönül rahatlığı caydırıcılığı ve defans duruşu da müdahale edinmek kıl payı İttifak'a bulunan bağlılığımızın sonuç kanıtıdır. Bu bağlamda, NATO'nun ABD ile bağlarının, düet ilişkilerimizi hepsi yönleriyle ilerletmek düşüncesince berk birlikte asliye oluşturduğunu da katmak isterim."

Biden başkanlığındaki toy yönetimden Türkiye'nin NATO'daki ehemmiyetli mevcudiyetini de görmesini talip Çavuşoğlu, "Biden yönetiminin bunu görmesini ve esas gündemimize arka dönmemize ve Suriye'den Libya'ya derece nice mevzuda hâlâ çarpıcı birlikte halde teşrikimesai hazırlamaya başlamamıza asistan olacak manalı birlikte diyalog içre bizimle iletişime geçmesini umuyoruz. Bu bağlamda, Biden yönetiminden transatlantik ilişkilerin ve çarpıcı aşırı taraflılığın önemi ve müttefiklerle yararlı birlikte teşrikimesai taahhüdü dair mevrut geçmiş mesajlar enikonu atılganlık vericidir. Bu yönde atılacak rastgele birlikte hamle hem ilişkilerimize bununla beraber hâlâ açık transatlantik topluluğa kâr sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.​​​​​​​

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 20:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1