ÇİN BÜYÜKELÇİSİNİN İNGİLİZ PARLAMENTOSU'NA GİRİŞİ YASAKLANDI

Çin'in Londra Büyükelçisi Zheng Zeguang'ın, Pekin'in bazı İngiliz milletvekillerine yönelik yaptırımları nedeniyle İngiltere Parlamentosu'na girişi yasaklandı Çin'in Londra Büyükelçisi Zheng'in bugün parlamentoda yapılacak bir resepsiyona katılması engellendi. Avam Kamara

ÇİN BÜYÜKELÇİSİNİN İNGİLİZ PARLAMENTOSU'NA GİRİŞİ YASAKLANDI

Çin'in Londra Büyükelçisi Zheng'in bugün parlamentoda yapılacak bir resepsiyona katılması engellendi.

Avam Kamarası Başkanı Lindsay Hoyle ve Lordlar Kamarası Başkanı Lord McFall, Zheng'in parlamentoya giremeyeceği yönünde karar aldı.

Karara gerekçe olarak da Pekin yönetiminin, Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşananlar konusunda "Çin hakkında yalan haber yaymakla" suçladığı 5 milletvekiline yönelik seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulmasını içeren yaptırımları gösterildi.

Bu vekiller arasında yer alan Nusrat Ghani, karara ilişkin BBC'ye yaptığı açıklamada, büyükelçiye yönelik "benzeri görülmemiş" yasağı memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Milletvekillerine yaptırım uygulamak, parlamento ve demokrasimiz için doğrudan bir tehdittir. Hiçbir rejim tarafından susturulmayacağız, sindirilemeyeceğiz ve parlamentomuz, Çin Komünist Partisi'nin absürt yaptırımlarının propaganda aracı haline gelmeyecek." dedi.

Çin Büyükelçiliği ise bunun her iki ülkenin çıkarlarına zarar verecek "alçak ve korkakça" bir karar olduğunu savundu.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2021, 03:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1