ÇİN'DE DEVİR ENERJİSİ ŞİRKETLERİNDE UYGUR TÜRKLERİNİN ZORLA ÇALIŞTIRILDIĞI KANIT EDİLDİ

Güneş enerjisi şirketlerinden bazılarının, Uygur Türklerini zorla çalıştırdığı öne sürüldü.

ÇİN'DE DEVİR ENERJİSİ ŞİRKETLERİNDE UYGUR TÜRKLERİNİN ZORLA ÇALIŞTIRILDIĞI KANIT EDİLDİ
Ankara

Dünyanın en iri güneş enerjisi şirketlerinden bazılarının, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerini zorla çalıştırdığı öne sürüldü.

The New York Times gazetesinde toprak meydan haberde, müşavirlik hizmeti sağlayan Horizon Advisory'nin yayımladığı raporda GCL-Poly, East Hope Group, Daqo New Energy, Xinte Energy ve Jinko Solar kabilinden iri gün enerjisi şirketlerinin, fabrikalarında Sincan’daki Uygur Türkleri ve başka budunsal azınlıkların zorla çalıştırdığı kanıt edildi.

Çin basınında Uygur Türklerine gün sistemiyle ilgilendiren terbiye verildiği ve bu bireylere duracak toprak sağlandığıyla ilgilendiren haberlerin toprak aldığına ayraç edilen raporda, araştırmacılar ve insanoğlu hakları uzmanlarının ise bu müspet haberlerin esasen budunsal azınlıklara müteveccih zulmü duyurmamak amacıyla yapıldığını belirttiği tabir edildi.

Raporda, Çin'deki Uygurların ve başka etnik azınlıkların ya zat fabrikalarında yahut tedarikçilerinin fabrikalarında zorla çalıştırmakla suçlanan şirket sayısının değişik arttığına ayraç edildi.

GCL-Poly, Daqo New Energy, Xinte Energy ve East Hope Group ise mevzuyla ilgilendiren istimara isteklerine devir yapmadı.

ABD'deki Güneş Enerjisi Endüstrileri Derneği, Sincan'daki insanoğlu hakları ihlallerinin kınanması gerektiğine ayraç ederek, firmaların tedbir zincirlerini bölgeden çıkarmasını istedi.

Amerikan BuzzFeed sav sitesi de Çin'in Sincan dalında Müslüman Uygur Türklerini zorla tuttuğu kaydetme kamplarının yakınlarına yüzlerce üretimlik kurup, kampta tutulan çoğunluğu eş Uygurları bu fabrikalarda zorla çalıştırdığı öne sürmüştü.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi, sonuç namına Uygur Türkleri ve başka azınlıkların hav tarlalarında zorla çalıştırıldığı haberleriyle gündeme gelmişti.

Washington'daki Komünizm Kurbanları Anma Vakfı Üyesi ve Çin mevzularındaki çalışmalarıyla aşina Adrian Zenz, Çin'in Uygur Türkleri ve başka azınlıkları hav tarlalarında zorla çalıştırdığına dair, 14 Aralık'ta Küresel Politika Merkezi'nde söylem yayımlamıştı.

Rapor üstünde merkezi İsveç'te mevcut giysi şirketi H&M engelleme dünyaca adlı sanlı şirketler Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden hav alımını durdurmuştu.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki kesinleşmemiş kamplar

Çin'de sonuç zamanlarda Uygur Türklerinin etiket ve kültürlerine müteveccih ihlaller arsıulusal halkoyu kabilinden eleştiriliyor.

Pekin'in "mesleki terbiye merkezleri" namına adlandırdığı, arsıulusal kamuoyunun ise "yeniden terbiye kampları" sanarak tanımladığı yerlerde, BM verilerine mucibince minimum 1 milyon Uygur Türkü zat rızası haricinde tutuluyor. Pekin yönetimi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde müteaddit dinlenme kampı bulunduğuna, buralarda müteaddit bireyin olduğuna ve bahis konusu kişilerden ne kadarının içtimai yaşama döndüğüne bağlı bilgelik vermiyor.

BM ve başka arsıulusal örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin, şu anne denli zat belirlediği beş altı kampın beş on ecnebi dış ilişkiler uzmanı ve matbuat personeli kabilinden azda olsa görülmesine müsaade verdi.

Çin makamları, BM yetkililerinin direkt bilgelik ikrar etmek amacıyla alanda serbestçe tetkik ika talebini ise arka çeviriyor.

Birçok yurt ve kuruluştan tepki

Sincan bölgesinin sonuç zamanlarda ehemmiyetli birlikte istihsal merkezi durumuna dönüştüğü biliniyor ve birlikte süredir, ilkin Amerika iktisap etmek üzere, nice yurt ve kuruluş, Çin'in bu alanda kullanmakta olanları zorla çalıştırdığı iddialarına uyanıklık çekiyor.

ABD Temsilciler Meclisi, eylülde Çin'in Sincan sahasından geldiği yahut zorla çalıştırma usulüyle üretildiği memul malların, ABD'ye girişini zecrî birlikte kanun tasarını ikrar etmişti fakat ilkin Apple ve Nike kabilinden adlı sanlı markalar iktisap etmek az daha Çin'de istihsal tesisi mevcut nice ABD'li firmanın, bu tasarıya için dalan icra ettiği kanıt edilmişti.

Söz konusu düşünce ise halen Senatoda bekliyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 22:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1