CORONA VİRÜSÜN PENÇESİNDEKİ İSPANYA'DA SKANDAL OLAY!

Avrupa'da koronavirüsün merkezi olan İtalya'dan sonra en fazla ölüm oranına sahip İspanya'da skandal bir olay yaşandı. Koronavirüsle mücadele kapsamında İspanya'da Sağlık Bakanlığının aldığı 'Çin malı yeni tip koronavirüs Kovid-19 hızlı tanı kitlerinin' lisanssız o

CORONA VİRÜSÜN PENÇESİNDEKİ İSPANYA'DA SKANDAL OLAY!

Sağlık Bakanı Salvador İlla, yaptığı yazılı açıklamada, yeni alınan Çin malı Kovid-19 hızlı tanı kitlerinin lisanssız olduğuna ilişkin çıkan iddiaları kabul etti.

Söz konusu kitleri "güvenilirliği" bulunan ulusal bir dağıtım şirketinden aldıklarını ve üzerinde "CE" (Avrupa'ya uygunluk) damgası bulunduğunu aktaran İlla, tedarikçi firmayla iletişime geçildiğini, yeni kitlerle değiştirileceğini bildirdi.

TANI KİTLERİNİN SAYISININ 9 BİN OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR

İspanyol basınında, bugün gündeme getirilen ve mikrobiyoloji laboratuvarlarına göre normalde yüzde 80'in üzerinde olması gereken hassaslık oranının, "Çin malı" kitlerde yüzde 30'u geçmediği ve yanlış sonuçlar verdiği iddiaları yer almıştı.

Söz konusu tanı kitlerinin sayısının 9 bin olduğu öne sürülüyor.

İspanya'da, Kovid-19'a karşı mücadelede en büyük sorun, sağlık malzemesi eksikliği olurken; hükümet tarafından dün yapılan açıklamada, Çin'den 432 milyon avroluk sağlık malzemesi alındığı ve hazirana kadar parça parça getirileceği duyurulmuştu.

Sağlık Bakanı İlla da konuya ilişkin, şu ifadeleri kullanmıştı:

550 milyon maske satın aldık. Malzemeler, hemen gelmeye başlayacak. Gelecek 5 haftada 11 milyon eldiven gelecek. Kovid-19, hızlı tanı kitinden ise 5,5 milyon satın aldık ve nisan sonuna kadar hepsi gelecek. Ayrıca nisan ve haziranda 950 solunum cihazı alacağız.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı