DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE MAARİF VAKFI PAKİSTAN'DA DARÜLFÜNUN AÇMAYI PLANLIYOR

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 42 ülkede 331 okul, 1 üniversite, 12 yetişek merkezi ve 40 binden aşkın öğrenciyle aceleci ortak biçimde büyüyen Türkiye Maarif Vakfı'nın Pakistan'da darülfünun açmayı planladığını söyledi.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE MAARİF VAKFI PAKİSTAN'DA DARÜLFÜNUN AÇMAYI PLANLIYOR
İslamabad/Ankara

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pak-Türk Maarif Okulu Çakşehzad Erkek Lisesini ziyaretinde icra ettiği konuşmada, Türkiye Maarif Vakfı'nın (TMV) endamsız müddette evren çapında nezdinde bellik biçimine geldiğini

TMV'nin hepsi dünyada faaliyetlerini değerli nezdinde biçimde sürdürdüğüne ayraç fail Çavuşoğlu, "Bugün 42 ülkede 331 okul, 1 üniversite, 12 terbiye merkezi ve 40 binden nezdinde tomar öğrenciyle aceleci nezdinde biçimde büyüyor." dedi.

TMV'nin Pakistan'daki başarılarını görmekten de devlet duyduğunu kail Çavuşoğlu, "Sizler Anadolu irfanını hepsi dünyaya taşıyorsunuz ve Anadolu irfanı sizlerle bu arada hepsi dünyaya sulh yayıyor." ifadesini kullandı.

"Pakistan'ın yanındayız"

Çavuşoğlu, Türkiye ve Pakistan'ın dü ahi iklim bulunduğunu tabir ederek "Bayraklarımızdaki yeni ay ve yıldızdan dinimize kültürümüze ve tarihimize derece baş döndürücü kuma yanlarımız var. Kurtuluş Savaşı'nda atalarınızın bizlere verdiği dayanaklık etmek hafızalarımızda, tek devir unutmayacağız. Biz de bugün hepsi gücümüzle ahi Pakistan ve Pakistan halkının yanındayız." sanarak konuştu.

TMV'nin, ülkedeki faaliyetlerine bağlı Çavuşoğlu, "Pakistan hukuku, Pakistan'daki okulları Maarif Vakfı'na vererek işi ehline konfirmasyon etmiştir. Maarif Vakfı siz değerli ziyaretçilerimizin de gayretleriyle 10 ilde eğitimini sürdürmektedir." dedi.

Çavuşoğlu, Pakistan halkını doğrulamak ve yükseltmek düşüncesince Pakistan Eğitim Bakanı Şevket Mahmud'la nezdinde geçim imzaladıklarını belirterek "Bugün imzaladığımız geçim Pak-Türk Maarif Vakfı'nın türel zeminini şimdi da güçlendirecek, kurumsallaşmasını sağlayacak ve başkaca Pakistan'da dünkü okullar açmamızın da önünü açacak." değerlendirmesinde bulundu.

Hem salonda bulunarak bununla yanında genel ağ üstünden izlem ederek hoca ve öğrencilerin etkinliğe gösterdiği ilgiye dikkati çekici Çavuşoğlu, bu ilginin, Pak-Türk Maarif Vakfı'nın ve Pakistan halkının enerjisini gösterdiğini söyledi.

"TMV Pakistan'da üniversiteler açmayı planlıyor"

Çavuşoğlu, Pakistan'ın istikbaline ulama sağlamaktan değer duyduklarını dile getirerek öğrencilere, "Sizler de ferda inşallah, bu ülkeye, Pakistan halkına öğretmen, diplomat, vali, bilgelik insanı, iş insanı, doktor, mühendis kendisine misyon edeceksiniz. talebe kardeşlerim, aileleriniz birinci sınıf terbiye almanız düşüncesince fedakarlık yapıyor. Sizler de inşallah çalışkanlığınız ve başarılarınızla ailelerinizin ve bizim gurumuz olacaksınız." ifadelerini kullandı.

Pakistanlı öğrencilerin Türkiye Bursları programıyla Türkiye'ye darülfünun öğrenimi düşüncesince geldiğini de hatırlatan Çavuşoğlu, "Sizlere elleme nezdinde haberim var. Belki yöneticileriniz paylaşmıştır, bugün Milli Eğitim Bakanı Şevket (Mahmud) kardeşimle de görüştük, Maarif Vakfı Pakistan'da da üniversiteler açmayı planlıyor ve kılıç de hepsi gücümüzle destekliyoruz." sanarak konuştu.

"Diriliş karantinası" esprisi

Çavuşoğlu, "Diriliş Ertuğrul" dizisine mahsus merakı ayraç ederek Pakistan'da paradigma yayınlandığı devir kimsenin sokağa çıkmadığını, dizinin neşriyat saatinin "Turkish lockdown" (karantina) sanarak anıldığını söyledi. "Kimse sokakta bulunmadığı düşüncesince Pakistanlı yetkililerin işinin kolaylaştığını" kail Çavuşoğlu'nun "Diriliş karantinası" esprisi, salondakileri güldürdü.

Etkinliğe, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul, TMV Ülke Temsilcisi Harun Küçükaladağlı, "Diriliş Ertuğrul" dizisinin aktörleri Ayberk Pekcan ve Nurettin Sönmez ile baş döndürücü sayıda hoca ve mektepli katıldı.

Başbakan Han, Çavuşoğlu'nu benimseme etti

Çavuşoğlu, temasları kapsamında Pakistan Başbakanı İmran Han ile de nezdinde araya geldi

Pakistan Başbakanlığından meydana getirilen bağlanmış açıklamaya göre, toplantıda Pakistan ile Türkiye arasındaki düet ilişkiler, diyalekt ve arsıulusal meseleler ele alındı.

Han, dü iklim ortada mevcud siyasal ilişkilerin yılgı doğasını baştan doğrulama ederek, bunun sert nezdinde konuşu iş donanmasına dönüştürülmesinin önemini vurguladı.

Her dü taraf, ticaret, savunma, yatırım, terbiye ve hars alanlarındaki iş birliklerinin geliştirilmesi dair uygun olduklarını doğrulama etti.

Han, Türkiye'nin Cammu Keşmir meselesindeki desteğine teşekkürname ederek, Hindistan’ın alanda barışı ve güvenliği gözdağı fail dokuncalı adımlarına dikkati çekti.

Pakistan’ın Afganistan'daki çatışmanın barışçıl çözümüne verdiği önemi vurgulayan Han, ülkesinin Afgan sulh sürecindeki fazlalık katkısına atıfta bulundu.

Han, Afganistan'da hepsi tarafların ateşkes, etraflı ve serbest tabanlı siyasal uzlaşma düşüncesince sertliği azaltması gerektiğine ayraç etti.

Başbakan Han, Müslümanların Hazreti Muhammed'e bulunan muhabbet ve saygısının şimdi elleme anlatılması ve İslamofobi ile uğraş bağlamında baş başa çalışmanın öneminin altını çizdi.

Çavuşoğlu ve Başbakan Han, Türkiye ve Pakistan arasındaki önemli ilişkileri dü iklim halkının kuma yararı düşüncesince şimdi nezdinde tomar ihya ve yukarı dozaj diyaloğu temdit dair uygun kaldı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1