DOĞU AKDENİZ'DE 3'LÜ PROVOKASYON! TÜRKİYE'YE KARŞI BİRLEŞTİLER

Doğu Akdeniz’de hareketlilik artıyor. Bölgede Türkiye karşıtlıkları öne çıkan Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri BAE ve Mısır’ın işbirlikleri derinleşiyor. BAE hava kuvvetlerine ait 4 F-16, Girit’te Suda hava üssüne konuşlandı. Üç ülkenin bölgede ortak askeri eğiti

DOĞU AKDENİZ'DE 3'LÜ PROVOKASYON! TÜRKİYE'YE KARŞI BİRLEŞTİLER
Doğu Akdeniz'de Türkiye karşıtı eylemleriyle öne çıkan Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır'ın işbirliklerini derinleştirme kararı aldığı belirtildi. Karar, 13 Ağustos'ta imzalanan BAE-İsrail anlaşmasından hemen sonra geldi. Yunan Kathimerini gazetesinin bildirdiğine göre bu çerçevede BAE hava kuvvetlerine ait 4 F-16'nın Girit'te Suda hava üssüne konuşlandığı belirtildi. Konuşlanmanın Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros'la BAE'li mevkidaşı Korgeneral Hamad Mohammed Sani el Rumaithi arasındaki görüşmeden sonra gerçekleştiği belirtildi. BAE F-16'larının destek ekipleriyle birlikte adaya geldiği belirtildi. Gazete, BAE uçaklarının Girit'e konuşlanmasının Türkiye ve Katar'ın Libya hükümetiyle askeri anlaşmalar imzalanmasından iki gün sonra geldiğine dikkat çekti.

ORTAK TATBİKAT VE İSTİHBARAT PAYLAŞIMI
Öte yandan Yunan medyasında, Yunanistan Genelkurmay Başkanı'nın BAE dışında Mısırlı mevkidaşıyla da görüştüğü, Ege, Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle, üç ülke arasında ortak tatbikat yapılması konusunda karar aldıklarını iddia etti. İddiaya göre, Yunan-BAE-Mısır hava kuvvetlerinin Doğu Akdeniz'de ortak askeri eğitim ve tatbikatlar gerçekleştirileceği belirtildi. Üç ülkenin bölgesel güvenlik konuları ve istihbarat paylaşımında koordinasyonun sağlanması hususunda da anlaştığı belirtildi. ABD donanmasının dev gemilerinden, yüzen üs diye nitelenen USS Hershel Woody Williams da önceki gün Girit'in Suda Körfezi'ne demir atmıştı.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2020, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul