DSÖ: DÜŞÜK VE MUTEDİL GELİRLİ DEVLETLERİN ÇOĞUNUN HâLâ AŞI ALMADIĞINA İLİŞKİN AÇIKÇA MÜŞTEREK DAVA VAR

DSÖ Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, 36'sı yüksek, 6'sı mutedil gelirli peyda etmek gibi 42 ülkede Kovid-19 aşılamalarının başladığını belirterek, "Düşük ve mutedil gelirli devletlerin çoğunun hâlâ aşı almadığına değgin açıkça birlikte dava var." dedi.

DSÖ: DÜŞÜK VE MUTEDİL GELİRLİ DEVLETLERİN ÇOĞUNUN HâLâ AŞI ALMADIĞINA İLİŞKİN AÇIKÇA MÜŞTEREK DAVA VAR
Cenevre


KORONAVİRÜS HABERLERİ

A'DAN Z'YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle ilişik aradığınız kâffesi cevaplarKORONAVİRÜSE NASIL YAKALANIYORUZ: Bulaşma riskini çoğaltan ortamlarRAKAMLARLA: Ülke diyar koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günce ve umumi koronavirüs tablosu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde videoteyp konuşma yöntemiyle düzenlemiş olduğu matbuat toplantısında, güzeşte hafta Kovid-19'un kökenini aramak düşüncesince Çin'e gitmesi muhtemel fakat bu ülkenin girişlerine müsaade vermediği arsıulusal bilgelik insanlarının özelliğine bağlı konuştu.

Bilim insanlarının Çinli yetkililerle problemininin çözülmesi düşüncesince görüşmelerin bitmeme ettiğini özetleyen Ghebreyesus, fakat bilgelik insanlarının bu ülkeye girişleriyle ilişik elan gün belirlenmediğini belirtti.

Ghebreyesus, 36'sı yüksek, 6'sı ölçülü gelirli iktisap etmek gibi 42 ülkede Kovid-19 aşılamalarının başladığını anlatım ederek, "Dolayısıyla, az ve ölçülü gelirli devletlerin çoğunun elan aşı almadığına müteallik bariz eş dava var. Bu, çözebileceğimiz ve çözmemiz müstelzim eş sorundur. COVAX ve ACT-Accelerator eliyle beraberce çözmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Zengin devletlerin aşı firmalarıyla düet anlaşmalarına tepki

Ghebreyesus, varlıklı devletlerin safha 3 emekleri sonlanmış olan ve üretime geçilen Kovid-19 aşılarının çoğunu satın aldığına dikkati çekti.

DSÖ eş güdümünde düzenlenen Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) içerisindeki varlıklı ve ölçülü gelirli ülkelerin, aşı firmalarıyla arttırma düet anlaşmalar yapmasına tepkime yayınlayan Ghebreyesus, "Bu, gizil namına hepsi düşüncesince (aşı) fiyatını artırıyor ve en serseri ve en aykırı ülkelerdeki erdemli riskli şahısların aşı alamadığı anlamına geliyor." uyarısında bulundu.

Ghebreyesus, birtakımı ortaklık ve devletlerin aşıların kâffesi tedbir ve teslimat sistemini kırıcı eleştiri verileri DSÖ'ye sunmadığını vurgulayarak, "Aşı milliyetçiliği hepimizi incitiyor ve öz kendimizi mahvediyor." dedi.

"Haritanın rengini değiştirmemiz gerekiyor"

Toplantıda gır meydan DSÖ Başdanışmanı Bruce Aylward ise varlıklı devletlerin tersine dünyanın iri kısmında Kovid-19 ilkah çalışmalarının başlamadığına ayraç etti.

Aylward, "Dünyadaki erdemli gelirli devletlerin yüzdelik 50'si dakika aşı yapıyor Düşük gelirli devletlerin ise yüzdelik sıfırı. Eşit sıfır eş ulaşım var. Orta gelirli devletlerin ise yüzdelik 6'sı aşılanıyor. Haritanın rengini değiştirmemiz gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ, Küresel Aşı ve Bağışıklama İttifakı (GAVI) ve Salgın Hastalıklara Hazırlık İçin Yenilik Koalisyonunca (CEPI) düzenlenen kuma girişimle, 2021'de ölçülü ve az gelirli 92 ülkeye 1,3 bilyon düze Kovid-19 aşısı dağıtılması planlandığını duyurmuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 23:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1