DSÖ İTİRAF ETTİ! KONGO'DAKİ CİNSEL İSTİSMAR İDDİASINDA GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kongo'da görev yapan personelinin bu ülkedeki kadınlara yönelik cinsel istismar ve taciz iddiaları üzerine kurulan bağımsız soruşturma komisyonunun raporunu açıkladı. Buna göre; Kongo'da Ebola salgınıyla

DSÖ İTİRAF ETTİ! KONGO'DAKİ CİNSEL İSTİSMAR İDDİASINDA GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), çalışanlarının Kongolu kadınlara cinsel istismarda bulunduğu iddialarını soruşturmak üzere 1 Ekim 2020'de komisyon kurdu.

Bağımsız komisyonun raporu, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'un da katıldığı basın toplantısında örgütün Cenevre'deki merkezinde açıklandı.

"BU AFFEDİLEMEZ"

Ghebreyesus, cinsel istismar mağduru kadınlara seslenerek, "Üzgünüm. DSÖ tarafından size hizmet etmek ve sizi korumak için görevlendirilen kişilerin size yaptıkları için üzgünüm. Bu olayların neden olduğu süregelen ızdırap için üzgünüm. Sizin başınıza gelenler asla kimsenin başına gelmemeli. Bu affedilemez." ifadesini kullandı.

Komisyonun, KDC'de 2018-2020'de Ebola virüsüyle mücadele esnasında onlarca cinsel istismar ve sömürü vakası tespit ettiğine dikkati çeken Ghebreyesus, o dönemde DSÖ bünyesinde çalışan 21 kişinin de bu iddiaların faili olduğunu aktardı.

"FAİLLERDEN HESAP SORULACAK"

Ghebreyesus, faillerden hesap sorulmasının en büyük önceliği olduğunu vurguladı.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2021, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1