DSÖ: JAPONYA'DA KOVİD-19'UN MUTASYONA TUTULMUŞ BAMBAŞKA ŞEKLİ BELİRLEME EDİLDİ

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19'un mutasyona tutulmuş henüz aceleci yayılan türünün varlığına bağlı Japonya'nın menfaatlerini bilgilendirdiğini bildirdi.

DSÖ: JAPONYA'DA KOVİD-19'UN MUTASYONA TUTULMUŞ BAMBAŞKA ŞEKLİ BELİRLEME EDİLDİ
Cenevre


KORONAVİRÜS HABERLERİ

A'DAN Z'YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle ait aradığınız topu topu cevaplarKORONAVİRÜSE NASIL YAKALANIYORUZ: Bulaşma riskini artı ortamlarRAKAMLARLA: Ülke diyar koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günce ve umumi koronavirüs tablosuDünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, acemi yüz koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona düçar hâlâ çabuk yayılan türünün varlığına bağlı Japonya'nın çıkarlarını bilgilendirdiğini belirterek "Kovid-19 ne denli baş döndürücü yayılırsa virüste acemi başkalık (mutasyon) şansı da o denli efdal oluyor. En dikkati çekeni, virüsün bazısı türlerinin bulaşabilirliğinin artıyor görünmesidir." uyarısında bulundu.

Ghebreyesus, DSÖ'nün Cenevre'deki merkezinde videoteyp konuşma yöntemiyle matbuat toplantısı düzenledi.

DSÖ uzmanlarının, Kovid-19 kökeniyle ait araştırmalarda mevcut olmak neredeyse perşembe haset Çin'e gideceğini tamlayan Ghebreyesus, "Tıpkı Kovid-19 aşılarının (etkinliğini ve güvenliğini) araştırmayı ve kullanıma sunmayı dört gözle beklediğimiz neredeyse kökeni üstünde çalışmaya bitmeme ediyoruz. On büyüklenme ve ülkeden elit uzmanlardan oluşan arsıulusal bilgi kullanmakta olanları ekibinin, Kovid-19'un kökenleri dair Çinli meslektaşları ile ilmî araştırmalara eklenmek ve bunları gözlemek düşüncesince Çin'e yolculuk edecek olmalarından sevinme duyuyoruz." dedi.

Ghebreyesus, misyona eklenen Avustralya, Danimarka, Almanya, Kenya, Japonya, Hollanda, Katar, Rusya, Sudan, İngiltere, ABD, Vietnam ve Çinli bilgi insanlarına teşekkürname etti.

DSÖ bilgi heyetinin Vuhan kentinde virüsün kökenini tespit etmek düşüncesince icraat yapacağını özetleyen Ghebreyesus, "Bilimsel kanıtlar hipotezleri yönlendirecek ve bu da hâlâ levent boylu vadeli icraat düşüncesince esas oluşturacak. Bu sadece Kovid-19 düşüncesince değil, toptan keyif güvenliğinin geleceği ve pandemi potansiyeli bulunan acemi ortaya çıkan çor tehditlerini komuta etmek düşüncesince de önemlidir." değerlendirmesinde bulundu.

Ghebreyesus, heyete Çinli meslektaşlarıyla çalışan düzentileme sahası verilmesi çağrısı yaptı.

"Japonya DSÖ'yü bilgilendirdi"

Japonya'da hafta sonu Kovid-19'un hâlâ çabuk yayılan türünün varlığına bağlı DSÖ'nün bilgilendirildiğini tamlayan Ghebreyesus, "Kovid-19 ne denli baş döndürücü yayılırsa, virüste acemi başkalık (mutasyon) şansı da o denli efdal oluyor. En dikkati çekeni, virüsün bazısı türlerinin bulaşabilirliğinin artıyor görünmesidir." uyarısında bulundu.

İngiltere ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan Kovid-19'un hâlâ çabuk yayılan türünün peşi sıra Japonya'da bambaşka ortak türün ortaya çıkmasının risklerine ayraç fail Ghebreyesus, "Bu, Kovid-19 olaylarında ve hastaneye yatışlarda artışa ne olabilir. Sağlık personelleri ve filhakika intizar noktasına yaklaşan hastaneler düşüncesince enine boyuna budaklı ortak durum." değerlendirmesini yaptı.

"Toplu taahhüt" çağrısı

Ghebreyesus, 100 gündüz zarfında topu topu devletlerde keyif personelleri ve efdal riziko altında olanlar düşüncesince döllenme çalışmalarının başlaması düşüncesince şişko üstlenme çağrısında bulundu.

Kovid-19 düşüncesince acemi tedavilerin yolda bulunduğu ve ağırbaşlı hastaların bile yaşamının kurtarılabileceği bilgisini paylaşan Ghebreyesus, "Şimdi esas el sağlığı önlemlerine rastgele zamankinden hâlâ ortak tomar uyma etmemiz gerekiyor." dedi.

Ghebreyesus maske, mesafe, el hijyeni ve mertlik neredeyse esas kaidelere uyulması icap ettiğini kaydetti.

Çin bilgi heyetine bariyer çıkarmıştı

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, 5 Ocak'ta icra ettiği açıklamada, Kovid-19'un kökenini aramak düşüncesince Çin'e gitmesi muhtemel arsıulusal bilgi insanlarının niteliğine bağlı "Çinli yetkililerin Çin'e gidecek astronomi düşüncesince lüzumlu izinleri daha tamamlamadığını öğrendik. Ekibin dü üyesinin (Çin'e) yolculuklarına çoktan başlamış olması ve diğerlerinin de sonuç dakikada yolculuk edememesi dolayısıyla bu salık beni iri görüntü kırıklığına uğrattı." ifadelerini kullanmıştı.

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise ara sınav problemininin DSÖ bilgi heyetinin Çin'e girişine bariyer bulunduğunu söylemişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 23:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1