DÜNYA YAŞLANIYOR: 2050'DE YAŞLILAR DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 22'SİNİ OLUŞTURACAK

Dünya genelinde yaşlı nüfus oranının iki kattan fazla artması, 2050'de 65 yaş üzerindeki insanların 1,5 milyarı bulması ve yaşlı nüfusun, dünya nüfusunun yüzde 22'sini oluşturması bekleniyor. Yaşlı sağlığı konusunda bilincin artırılmasına, yaşlıların sağlık ve sos

DÜNYA YAŞLANIYOR: 2050'DE YAŞLILAR DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 22'SİNİ OLUŞTURACAK

Bu vesileyle, yaşlı insanların bireysel refahı ve toplumun kalkınması için potansiyellerinin nasıl ortaya çıkarılacağı dünya çapında gözden geçiriliyor. BM, bu yıl 31. kez kutlanan Dünya Yaşlılar Günü'nün temasını "Her Yaş İçin Dijital Eşitlik" olarak belirledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde yaşlıların virüsten korunmak için sosyal hayattan uzaklaştığı ve siber suç tehditlerine daha açık hale geldiği göz önünde bulundurularak seçilen tema doğrultusunda, yaşlıların dijital becerilerini güçlendirmeye yönelik çalışmaların ön plana çıkması planlanıyor.

Yaşlıların bilgi ve deneyim kaynağı olduğuna ve yeni teknolojilere erişebilmeleri halinde nesillerin ilerlemesine zengin katkı sunacaklarına dikkati çeken BM, bu vesileyle her yaştan insan için dijital eşitliği sağlamaya yönelik daha kapsayıcı politikaların, strateji ve eylemlerin hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2021, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1