ENDONEZYA'DA İLK KOVİD-19 AŞISI DEVLET BAŞKANI WİDODO'YA YAPILDI

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Sinovac Biontech'in geliştirdiği toy insan koronavirüs (Kovid-19) aşısı oldu.

ENDONEZYA'DA İLK KOVİD-19 AŞISI DEVLET BAŞKANI WİDODO'YA YAPILDI
Jakarta Raya


KORONAVİRÜS HABERLERİ

A'DAN Z'YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle ilişik aradığınız hepsi cevaplarKORONAVİRÜSE NASIL YAKALANIYORUZ: Bulaşma riskini fazla ortamlarRAKAMLARLA: Ülke diyar koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günce ve umumi koronavirüs tablosu

Endonezya'da ilk Kovid-19 aşısı hükûmet merkezi Cakarta'daki Başkanlık Sarayı'nda deli dolu yayında ilk Devlet Başkanı Joko Widodo'ya sonraları Sağlık Bakanı Budi Gunadi Sadikin'e yapıldı.

İlk döllenme programında Genelkurmay Başkanı Hadi Tjahjanto, Ulusal Emniyet Müdür Idham Azis, Ulema Meclisi (MUI) Genel Sekreteri Amirsyah Tambunan ve Gıda ve İlaç Ajansı Başkanı Penny Kusumastuti kabil türlü fevk düzem yetkililer toprak aldı.

Aşının 3. safha çalışmalarında toprak meydan Endonezya'da, cemaziyelevvel Ulema Meclisi (MUI) "CoronaVac" aşısının İslam dinine akla yatkın bulunduğu anlamında fetva verirken, Gıda ve İlaç Ajansı da 11 Ocak'ta bahis konusu aşının acele kullanımına diploma vermişti.

Ülkede, Çinli çıkar yol firması Sinovac Biotech'in geliştirdiği "CoronaVac" ünlü aşıdan, 6 Aralık 2020'de 1,2 milyon ve 31 Aralık 2020'de 1,8 milyon iktisap etmek neredeyse şu anne derece 3 milyon düze gerçekleştirme edilmişti. Dün de 15 milyon dozluk aşı hammaddesinin ülkeye getirilmiş bulunduğu bildirilmişti.

Ülke genelinde dolgun döllenme erte başlayacak

Sağlık Bakanı Budi Gunadi Sadikin, 5 Ocak'ta meydana getirdiği açıklamada, diyar genelinde Kovid-19'a için aşılamanın 14 Ocak'ta başlayacağını ve rüçhan namına esenlik personellerinin aşılanacağını tabir etmişti.

Sadikin, ülkede 13 Ocak'ta ilk aşının Devlet Başkanı Joko Widodo'ya yapılacağını açıklamıştı.

Endonezya, meydana getirdiği geçim ve ön görüşmeler sonucunda, Sinovac'tan 125 milyon, AstraZeneca'dan 50 milyon, Pfizer'dan 50 milyon, Novavax'tan 50 milyon ve Kovid-19 aşıları global aşı programı Covax'tan da alacağı 54 milyon düze ile 2022'ye derece bütün 329 milyon Kovid-19 aşısı gerçekleştirme edecek.

Ülkede, bu ay bakımından 15 maaş süreyi içeren ilk döllenme programında, Mart 2022'ye derece 181,5 milyon bireyin aşılanması hedefleniyor.

Toplam hadise sayısının 846 bin 765’e çıkmış bulunduğu Endonezya'da bugüne derece 24 bin 645 insan hayatını yitirdi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 07:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1