ESED DİYETİNDEN İSRAİL'İN DEYRİZOR'A İKLİM SALDIRISI DÜZENLEMİŞ OLDUĞU İDDİASI

Beşşar Esed rejimi, İsrail'in, Suriye'nin doğusunda arazi düzlük Deyrizor ilindeki birtakım noktalara iklim saldırısı gerçekleştirdiğini encam sürdü.

ESED DİYETİNDEN İSRAİL'İN DEYRİZOR'A İKLİM SALDIRISI DÜZENLEMİŞ OLDUĞU İDDİASI
Ankara

Beşşar Esed rejiminin sav ajansı SANA, askeri kaynağa dayandırdığı haberinde, İsrail'in, domestik saatle 01.10'da Deyrizor şehir merkezi ile Deyrizor'un şark kırsalında arazi düzlük Elbu Kemal ilçesindeki birtakım yerlere iklim saldırısı düzenlediğini tez etti.

Can yahut mülk yitirilmesine dair bilgelik verilmemiş haberde, "Saldırının neticeleri denetleniyor." denildi.

İsrail'den mevzuya dair hâlâ izah yapılmadı.

Ülkenin doğusundaki Deyrizor şehir merkezi ve Irak sınırındaki Elbu Kemal'de, perhiz ordusunun beraberinde İran Devrim Muhafızları ve emrindeki ecnebi yıldırıcı gruplar koyu kendisine servet gösteriyor.

Esed rejimi, İsrail'in 7 Ocak'ta Şam'ın güneyine, 30 Aralık 2020'de de Şam'ın garp kırsalındaki Nebi Habil sahasına iklim saldırıları gerçekleştirdiğini öne sürmüştü.

İsrail ordusu, 18 Kasım 2020'de Suriye'de Esed diyeti ve İran Devrim Muhafızları Ordusuna dair Kudüs Gücüne ilişik askeri hedeflere iklim saldırısı düzenlediğini duyurmuştu. İsrail, iç savaşın başladığı 2011'den beri Suriye'de devir zamane İran destekli gruplara ve diyete ilişik askeri noktalara saldırılar düzenliyor.

Rejim ve İran destekli grupların Deyrizor'daki varlığı

Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor, İran'dan Lübnan'a uzanan karaca bağlantısını sağlayıcı şehir konumunda bulunuyor. Irak ve Ürdün'den mevrut borazan hatlarıyla tecim yöntemleri da bu kentten geçiyor.

Deyrizor il merkezi, batısı ve şark kırsalındaki birtakım ilçeler, İran destekli grupların ve Rusya'nın yardımıyla, Kasım 2017'de DEAŞ'ın çekilmesinin peşi esna Esed diyetinin eline geçti.

Rejimin karaca gücü biçimine mevrut İran destekli ecnebi yıldırıcı gruplar, en koyu biçimde Deyrizor'da servet gösteriyor.

Sünni Arapların yaşamış olduğu Deyrizor'da konuşlu, İran, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan menşeli grupları, İran Devrim Muhafızları Ordusu çalışanları kumanda ediyor.

İran destekli gruplar, Deyrizor'da el koydukları mülklerde öğreti sürekli yetişek veriyor, kültürel ameliyat düzenliyor, Şii inancına ilişik tapınak bulunan "hüseyniyeler"i açıyor.

Fırat Nehri'nin doğusunda artan Deyrizor toprakları ise Amerika destekli yıldırı örgütü YPG/PKK'nın işgalinde bulunuyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 08:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1