ESTONYA'DA ''RUSYA'YLA BİRLEŞME REFERANDUMU'' ÖNERİSİ KRİZ ÇIKARDI

Eski Sovyetler Birliği ülkelerinden Estonya’da, ülkenin Rusya’yla birleşmesi düşüncesince referanduma gidilmesi teklifi ortalığı karıştırdı. Muhalefetteki Reform Partisi’nin önerisinin peşi sıra mevzuyla ilişik izah işleyen Başbakan Jüri Ratas, bu önerinin kâffesi poli

ESTONYA'DA ''RUSYA'YLA BİRLEŞME REFERANDUMU'' ÖNERİSİ KRİZ ÇIKARDI

Eski Sovyetler Birliği ülkelerinden Estonya’da, ülkenin Rusya’yla birleşmesi düşüncesince referanduma gidilmesi teklifi parlamentoda gündeme geldi. Öneri, muhalefetteki Reform Partisi’nden geldi. Estonya Başbakanı Jüri Ratas, Facebook sayfasından icra ettiği paylaşımda ülkesinin Rusya’yla birleşmesi düşüncesince referanduma gidilmesinin cins olmadığını belirtti.


MUHALEFETTEN ÖZÜR BEKLENDİ


Estonya’nın bağımızlığının ve egemenliğinin anayasanın önce maddesi bulunduğunu vurgulayan Rates, “Tüm Estonyalı siyasal güçler bu öneriyi banko kınamalılar” ifadesini kullandı. Muhalefetteki Reform Partisi’nden üç milletvekili, dünyaevi tanımıyla ait yapılacak referanduma “Rusya ile birleşme” mevzusunun da eklenmesi önerisinde bulundu, fakat henüz sonraları bu öneri art çekildi. Estonya Parlamentosu Başkanı Henn Polluaas, Reform Partisi üyelerine bu öneriden çevre maşer uğrunda defo dilek çağrısı yaptı. Eşcinsel evliliklerinin yasallaştırılması talepleri sonrası Estonya Parlamentosu, evliliklerin “erkekler ve hanımlar ortada birlik” olup bulunmadığı mevzusunun karara bağlanması düşüncesince referanduma gitme sonucu almıştı.


Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1