FİLİSTİN'DE SEÇİM KARARNAMELERİ 20 OCAK'A DENLİ ÇIKARILACAK

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Filistin Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Hanna Nasır ile ülkede yapılacak seçimlerin tarihleri dair görüştüğü bildirildi.

FİLİSTİN'DE SEÇİM KARARNAMELERİ 20 OCAK'A DENLİ ÇIKARILACAK
Ramallah

Filistin resmi sav ajansından meydana getirilen açıklamada, Abbas'ın en geç 20 Ocak'a derece seçimlere bağlı kararnameleri çıkaracağı, arkası sıra seçim çalışmalarına bağlı Filistin'deki gruplar ortada diyalogların yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, Nasır'ın Abbas'a beklenen seçim tarihlerine bağlı bazısı tekliflerde bulunduğuna ayraç edildi.

Abbas'ın mevzuya bağlı doğacak hafta Seçim Komisyonu ile baştan ortak araya geleceği kaydedildi.

Geçen senenin sonlarında Filistin'de politik grupların uzlaşma arayışı kapsamında Hamas ile Fetih Hareketi ortada yanaşma sağlanmıştı.

Filistinli grupların umumi sekterleri ve temsilcileri 3 Eylül'de senkronik adına obstrüksiyon altındaki Batı Şeria'da mevcut Ramallah ve Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, 22 Eylül'de İstanbul'da toplantılar gerçekleştirmişti.

Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi Fetih’in Merkez Komite Üyesi Hüseyin eş-Şeyh, 24 Eylül'de icra ettiği açıklamada, Fetih ile Hamas ortada İstanbul'da meydana getirilen görüşmelerin müspet ve dişi geçtiğini belirtmişti.

Toplantılarda İsrail'e erinç dayanma ve gruplar arasındaki politik bölünmenin sonlandırılması anlamında atık adımların kararında kestirmece 13 senedir yapılamayan seçimlerin yürütme edilmesi anlamında aykırı müspet adımlar atılmaya başlanmıştı.

Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye, 31 Aralık 2020'de Abbas'a ortak betik göndererek, "seçimlerin şimdi geçmiş araç koşulduğu kabil senkronik adına değil, sırası ile yapılmasını ikrar ettiklerini" bildirmişti. Mektubun arkası sıra Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye de doğacak devirde hükümetin seçim süreci düşüncesince hepsi çabaları ortaya koyma amade bulunduğunu duyurmuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1