FİLİSTİN MESCİD-İ AKSA ÇEVRESİNDEKİ İSRAİL KAZILARININ DURDURULMASI DÜŞÜNCESİNCE BM'YE ÇAĞIRMA CİHAZI YAPTI

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in karışma altındaki Doğu Kudüs'te Mescid-i Aksa etrafında icra ettiği kazıları durdurması düşüncesince Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden günah alarak karışma etmesini istem etti.

FİLİSTİN MESCİD-İ AKSA ÇEVRESİNDEKİ İSRAİL KAZILARININ DURDURULMASI DÜŞÜNCESİNCE BM'YE ÇAĞIRMA CİHAZI YAPTI
Ramallah

İslami Vakıflar İdaresi'nin, İsrail'in 1967 yılından bu yana karışma altında tuttuğu Mescid-i Aksa'nın el-Burak (Ağlama) Meydanı ve Meğaribe Kapısı civarlarında kazılar yaptığını duyurmasından sonradan Filistin Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen bağlanmış açıklamada, "İsrail'in alanı Yahudileştirme çabalarının ortak parçası bulunan Mescid-i Aksa ve etrafında meydana getirdiği kazıları hızlı kınıyoruz." ifadelerine arazi verildi.

Kazı çalışmalarının apayrı UNESCO iktisap etmek gibi BM kararlarının ihlali bulunduğu tamlanan açıklamada, kazılar ortak "başkaldırı" adına nitelendi.

Filistin Vakıflar İdaresi'nden esbak meydana getirilen açıklamada, İsrail makamlarının meydana getirdiği kazılardan iri düşünce duyulduğu belirtilirken Mescid-i Aksa'nın günindi duvarında arazi meydan Meğaribe Kapısı ve el-Burak Meydanı'nın İsrail'in Yahudileştirme çalışmalarına verilen kalmış bulunduğu aktarılmıştı.

Ürdün'den esbak meydana getirilen açıklamada, İsrail'in arsıulusal hukuka ilişkin kalması ve Mescid-i Aksa'ya ilişkin Burak Meydanı'ndaki kazı çalışmalarına hemen akıbet vermesi istenmişti.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dayfullah el-Fayiz, İsrail'in Kudüs'te kadim beldenin kimliğine dokunmayı durdurması ve doğallığında ortak değişime gitmemesi çağrısında bulunmuştu.

İsrail, 1967'den bu yana Burak (Ağlama) Duvarı'nda kontrolü elinde bulunduruyor. Yahudiler, duvarın, Hazreti Süleyman'ın Kudüs’te yaptırdığı Beyt-ül-Makdis'ten kaldığına inanıyor. Ürdün Vakıflar Bakanlığına ilişkin İslami Vakıflar İdaresi ise Batı Duvarı adına da bilinen ve Burak Meydanı'nı da içerisine meydan mekanı İslami vakıf sektörü adına benimseme ediyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul