FİLİSTİNLİ MÜMİN BULUNMAZ ÇİÇEK TÜRLERİ İMAL EDEREK İSRAİL'İN TEKELİYLE SAVAŞ EDİYOR

Filistinli Mümin Amr, obstrüksiyon altındaki Batı Şeria'nın güneyinde El-Halil kentindeki arazisinde Filistin topraklarında önceki el kendisinin yetiştirmeye başladığı eşsiz çiçek türlerini imal ederek İsrail tekeline üzerine savaş veriyor.

FİLİSTİNLİ MÜMİN BULUNMAZ ÇİÇEK TÜRLERİ İMAL EDEREK İSRAİL'İN TEKELİYLE SAVAŞ EDİYOR
İstanbul

İşgal altındaki Batı Şeria'nın güneyinde El-Halil'in Dura beldesinde 2 bin metrekarelik çiftliğinde Filistin'de eşsiz çiçek türlerinden bulunan "Kardelen ve Cezayir Menekşesi" yetiştiriciliği düşüncesince mukteza hususi koşulları oluşturarak üretime süregelen Mümin Amr, AA muhabirine İsrail'in çiçek yetiştiriciliğindeki tekeline gönül rahatlığı mücadelesini anlattı.

Amr, mukteza ilmî muayeneleri yaptıktan sonraları Kardelen ve Cezayir Menekşesi yetiştiriciliği düşüncesince makul fiziksel ortamı sağlamayı ve bu dü çeşidi Batı Şeria'da geçmiş kat yetiştirmeyi başardığını söyledi.

Yetiştirdiği eşsiz türdeki çiçeklerin makul ışığa, gölgeye ve hususi hormonal maddelere gerekseme duyduğunu kaydeden Amr, hakeza birlikte yetiştiriciliğin itinalı birlikte emek vermek ve çabayı gerektirdiğini dile getirdi.

"İsrail'in uyguladığı inhisar pahalıya para oluyor"

İsrail'den Batı Şeria'ya direk ithalatının erdemli meblağlara para bulunduğunu kail Amr, "İsrail'in uyguladığı inhisarcılık bizlere pahalıya para oluyor. Kardelen ve Cezayir Menekşesi'nin hemen ilkin bizlere maliyeti 10 bin doların üzerindeydi." dedi

Amr, çiçek yetiştiriciliği düşüncesince ihtiyaçlarını mecburen İsrail pazarlarından karşıladıklarını belirterek şunları kaydetti:

"Herhangi birlikte tarımsal malzemeyi iklim dışından Filistin'e aracısız ithal geçirmek yasak. Fidanlıklar ve nebat yetiştiriciliği düşüncesince kâffesi gereksinimler mecburen İsrail pazarlarından geliyor."

Yetiştirdiği eşsiz türdeki çiçeklerin buketlerine ayrı birlikte gösteriş kattığını kail Amr, ürünlerinin İsrail ürünleriyle rakiplik edecek nitelik ve fiyatta bulunduğunu anlatım etti.

Çiçek yetiştiriciliğine 2006'da başladı

Çiçek yetiştiriciliği projesine 2006'da süregelen Amr, sonuç 3 sene zarfında muhtelif türlerde dünkü çiçekler ilaveten projesini geliştirdi.

Ziraat Mühendisliği kısmı mezunu bulunan Amr, çalışmalarını zat iş sahası hesabına yoğunlaştırarak dünkü türlerde bezgi bitkileri yetiştirip Filistin pazarının ihtiyacına hâlâ baş döndürücü seslenme geçirmek istiyor.

Amr, çiftliğinde kâffesi renklerdeki gül yetiştiriciliği yapıyor ve maaş 8 bin adedin üstünde çiçek üretiyor.

Yazın sulama düşüncesince baş döndürücü erdemli fiyatlarda gider yaptığını kaydeden Amr, şita mevsiminde kullanacağı su düşüncesince de rahmet sularının toplandığı birlikte havuz mensur ettiğini belirtti.

Amr, dünkü insan koronavirüs (Kovid-19) salgınından menfi etkilendiklerini, salgının başında satışlardaki düşme nedeniyle şişman miktarlarda çiçeğin elinde kaldığını, bu durumun ise şişman maddesel zarara bozukluk bulunduğunu söyledi.

İsrail, Filistinli çiftçilerin su kuyusu açmasını engelliyor

Amr, İsrail'in Filistinli çiftçilerin su kuyusu açmalarına müsaade vermemesini işinin genişlemesinin önündeki en şişman bariyer namına görüyor.

Yaptığı işin önündeki başka birlikte engelin ise arazisinin Oslo Anlaşması'na gereğince C sahasında kaldığını ve bu alanların hile ve güvenliğinin İsrail'e ilgilendiren olmasından çevre "yerleşim" tehdidi altında bulunduğunu kaydetti.

Filistin ile İsrail yönetimi ortada 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18'i havi "A bölgesi"nin yönetimi yönetsel ve düzenlilik namına Filistin'e; yüzdelik 21'lik "B bölgesi"nin yönetsel yönetimi Filistin'e, "güvenliği" İsrail'e devredilmiş; yüzdelik 61'ini meydana getiren "C bölgesi"nin ise "idari yönetimi ve güvenliği" İsrail'e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi zat kontrolünde bulunduğu nedeni öne sürülerek genellikle "C bölgesi"nde Filistinlilerin dünkü çatı yahut tevsi emek vermesi yapmasına müsaade vermiyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1