FİNANCİAL TİMES’TAN 'TÜRKİYE VE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN JEOPOLİTİK ADIMLARI' ANALİZİ DİZİ

Gazete, haberinin geçmiş dizisinde, Türkiye’nin Batılı ülkelerle ilişkileri düzeltmeye müteveccih birtakım adımlar attığını, Dağlık Karabağ zaferinin kutlandığı törende binlerce Azerbaycanlı askerin bu zaferi gibi kılan Erdoğan'ı selamladığını hatırlattı.

FİNANCİAL TİMES’TAN 'TÜRKİYE VE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN JEOPOLİTİK ADIMLARI' ANALİZİ DİZİ
Moskova

İngiliz gazetesi Financial Times, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Libya'daki iç savaşın gidişatını değiştirdiğini ve Kafkasya’da Rusya’nın sınırlarını açığa çıkardığını, fakat aut politikada yaşanmış bulunan “türbülansların” direkt aut yatırımları sekteye uğrattığını yazdı.

Gazetenin, “Erdoğan’ın iri oyunu: Askerler, casuslar ve Türkiye’nin çelim arayışı” başlığıyla verdiği ve Türkiye’ye müteveccih çözümleme dizisinin ilki bulunduğu kaydedilen haberde, güzeşte ay Bakü’de, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ zaferinin kutlandığı törende, binlerce Azerbaycanlı askerin bu zaferi beklenen kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı selamladıkları kaydedildi.

Türkiye’nin Azerbaycan’a verdiği desteğin, Batılı devletlerin mütareke çağrılarına karşın sürdürüldüğüne ayraç edilen haberde, “Bu destek, Erdoğan’ın ‘tavizsiz belagat ve kullanıma amade kaba güç' ile karakterize edilen, tedricen çelim kullanması odaklı bir duruma mevrut aut siyasa duruşunun en akıbet tezahürüydü.” ifadesine toprak verildi.

Geçen ilkokul sene içerisinde, Türkiye’nin, Suriye ve Kuzey Irak’ta askeri operasyonlar düzenlediği, Libya’ya er gönderilmiş bulunduğu ve Yunanistan’la armada restleşmelerine girmiş bulunduğu yorumuna toprak sunulan haberde, “Aynı sürede NATO müttefiklerini kızdıran, emektar rekabetleri baştan alevlendiren ve toy düşmanlar mucit müdahaleler yapıldı.” denildi.

Son haftalarda Türkiye’nin, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçimleri kaybetmesini ve ülkeye ecnebi kapital çekilme gereksinimini “kabullendiği” iddiasının toprak almış bulunduğu haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan da Batı ile toy ortak sahife ayırmak istediğini söyledi. Ancak Erdoğan'ın, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB), ABD ve Orta Doğu ülkeleri ile ilişkilerini bozan mevzularda uzlaşmaya hevesli olup bulunmadığı yahut uzlaşmacı dilin geçenlerde revize ortak huysuzluğa sefer açıp açmayacağı belirsizliğini koruyor.” yorumuna toprak verildi.

Haberde görüşlerine toprak verilen, fakat kimliği açıklanmayan Avrupalı ortak diplomat, “Türkiye’nin attığı kimi adımları aşırı istiğna edici olmasa da ‘zeytin dalı’ namına kıymetlendirmek mümkün. Temelde anlaşamadığımız mevzulara bakarsanız, değme dü yan da topun ötekinin bölgesinde bulunduğu görüşüne sahip. Bu nedenden dolayı ortak bölgelere varabilmek aşırı zor.” değerlendirmesini yaptı.

“Darbe girişimi dönüm noktası oldu”

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki vuruş girişiminin Türkiye düşüncesince ortak dönüm noktası bulunduğunun belirtildiği haberde, vuruş girişiminin peşi sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı'ya huzur şimdi şüpheci, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ise şimdi yaklaşan ortak yaklaşım sergilediği öne sürüldü.

Erdoğan’ın “Türkiye’nin evren sahnesinde şahlanış gerçekleştirdiği” ifadesinin değerlendirildiği habere göre, bu stratejinin kimi ehemmiyetli riskler barındırdığı kaydedildi.

Türkiye’nin 10 sene geçmiş “komşularla el değmemiş problem” siyasetini benimsediği yorumunun toprak almış bulunduğu haberde, “Eleştirmenler, Erdoğan’ın aut politikasını, Güney Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Afrika'yı havi ve çağdaş cumhuriyetten geçmiş mevrut imparatorluğa referansla ‘neo-Osmanlı’ namına tanımlanıyor. Türk yetkililer, ülkelerinin çabucak kendilerini koruduğunu söylüyor.” denildi.

“Libya ve Dağlık Karabağ’da başarılar var”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016'daki vuruş girişimi ve “tasfiye sürecinin” peşi sıra silahlı kuvvetler üstündeki kontrolünü artırdığının belirtildiği haberde, “Ayrıca MHP ile anlaşma kurdu ve millî güvenlik, başta de Kürt ayrılıkçılığı dair delice sağcı ayn açısını benimsedi. 2018'de reislik sistemine geçiş, anadan görme namına Türkiye’nin katıksız yönelimini Batı'ya akla yatkın gören bürokratların yurdu bulunan dışişleri bakanlığının rolünü zayıflattı. Çok sayıda kişi, emektar ortak büyükelçinin “diplomasi adına askerlere ve casuslara" emin olmak namına tanımladığı şeyi eleştiriyor.” yorumuna toprak verildi.

Türkiye’nin Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika’yla 2000’lerin ortasından itibaren tecim ve yardımlar kanalıyla lehçe çelim biçimine vürut çabasının “sorunlu” bir duruma geldiğinin öne sürüldüğü haberde, “Ülkenin AB'ye iltihak umutları, değme dü tarafın da emniyetsizlik ve çirkin düşünce suçlamaları hesabına zayıfladı. Arap komşularıyla şimdi çelimli bağlar ihdas planı arka tepti. Suriye savaşı, Türkiye'ye yıldırı saldırıları ve milyonlarca mültecinin gelmesi halinde yayıldı. Suriye ve Libya'daki askeri operasyonlar ve Müslüman Kardeşler'e sunulan destek, Ankara'yı Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan liderliğindeki çelimli ortak Arap ittifakının karşısına koydu.” denildi.

ABD’nin S-400 alımı, Avrupa’nın ise insanoğlu hakları kadar mevzular zımnında Türkiye ile mesail yaşadığının hatırlatıldığı haberde, “Türkiye’nin toy ortaklarıyla (Rusya) ilişkileri de aşırı bedava değil. Ancak Erdoğan’ın kimi başarıları da var. Türkiye’nin desteği, Libya'daki iç savaşın gidişatını değiştirdi ve Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’a sunulan dayanak noktası Kafkasya’da Rusya’nın sınırlarını açığa çıkardı.” yorumu yapıldı.

Dış politikada atılmış adımlar nedeniyle, Türkiye ekonomisinde kimi problemlerin meydana geldiği yorumunun toprak almış bulunduğu haberde, şu ifadeler kullanıldı:

“Çalkantılı aut politika, aşırı gerekseme mahsus direkt ecnebi yatırımı caydırdı ve Erdoğan’ın ekonomiyi yönetmesiyle ilişik endişelerle birleştiğinde, Türk lirası üstünde ortak edisyon deposu oldu. Alman makine üreticisi Volkswagen, Türkiye’de toy ortak üretimevi mensur ika planını askıya aldı ve şimdi sonraları silme etti. Ülkenin 750 bilyon dolarlık ekonomisinin toy tip koronavirüs (Kovid-19) kriziyle şiddetlenen kazalı durumu, Kasım 2020’de Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın maliye bakanı namına görevinden ayrılmasıyla sonuçlanan ortak sarsıntıyı tetikledi.”

Geçen müddet zarfında, Türkiye’nin kısmını gene Batı'ya çevirilmiş bulunduğu değerlendirmesinin toprak almış bulunduğu haberde, “Erdoğan, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile meydana getirdiği görüşmede, 'Türkiye’nin geleceği Avrupa'da' dedi ve huruç ve tecim kadar mevzularda şimdi ortak tomar teşrikimesai çağrısında bulundu. Türkiye Cumhurbaşkanı derinlemesine süredir iktidarını bitmeme etmek düşüncesince icabında mütekait intihabat hazırlamaya hevesli ortak pragmatisttir. Ancak kimi analistler, Erdoğan'ın NATO müttefikleri, başta de ABD ile ilişkileri ıslah etmek düşüncesince müstelzim tavizleri vermeye istemeyerek olacağından şek duyuyor.” denildi.

Eski ABD Dışişleri Bakanlığı mensubu ve Amerikan İlerleme Merkezi’nden Türkiye uzmanı Alan Makovsky, gazeteye meydana getirdiği açıklamada, “NATO zarfında kalmaya bitmeme ederken, bağımsız, çelimli ortak aut politikaya eş olma hedefinin bitmeme edeceğini düşünüyorum. Belki belagat yumuşar lakin ekranların yumuşayacağını sanmıyorum." dedi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1