FRANSA'DA MÜSLÜMANLARI FİŞLEYEN SİTEYE SORUŞTURMA

Fransa'da, Müslümanlar ile Müslümanlara yakın oldukları ya da müsamaha gösterdikleri gerekçesiyle 'İslamo-solcu' olarak niteledikleri kişileri fişleyen internet sitesi hakkında soruşturma başlatıldı. Aşırı sağcı Fdesouche internet sitesinde yer alan fişleme, gazeteci Taha B

FRANSA'DA MÜSLÜMANLARI FİŞLEYEN SİTEYE SORUŞTURMA

Aşırı sağcı Fdesouche internet sitesinde yer alan fişleme, gazeteci Taha Bouhafs'ın Twitter hesabından yaptığı açıklamayla gün yüzüne çıktı.

Bouhafs, ağustos ayında Fdesouche internet sitesinde 300'den fazla kişinin adının "İslamo-solcu" olarak listelendiğini fark ettiğini, listede kendi adının da yer aldığını belirtti.

Kişilerin dini aidiyetlerinin yanı sıra mesleklerinin ya da siyasi duruşlarının paylaşıldığı listede, AA Fransızca muhabiri Feiza Ben Mohamed'in de ismi bulunuyor.

Fransa Ulusal Bilişim ve Özgürlükler Komisyonu (CNIL), konuyla ilgili soruşturma açtıklarını bildirdi.

Bouhafs'ın avukatı Aire Alimi de France Info'ya yaptığı açıklamada listeyle ilgili suç duyurusunda bulunduklarını, listede adı yer alan 50 kişinin de kendilerine katıldığını aktardı.

Listede yer alan isimlerin çoğunun, Kasım 2019'da İslamofobiye karşı düzenlenecek yürüyüşe katılma çağrısına imza atan kişiler oldukları belirtiliyor.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2021, 23:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1