FRANSA'DA SALGINDA FEDAKARCA ETKİN TÜRK YURTTAŞI HASTANE MENSUBU SAFİYA'YA DEĞİM Nİ

Fransa'da dünkü yüz koronavirüs salgınının evvel dönemlerinde yaşanmış bulunan esirgeyici takım sıkıntısına, çalışmış olduğu hastanede elleriyle diktiği önlüklerle çıkar yol bulunan gurbetçi Türk yurttaşı Safiya Kocaağa, değim nişanına müstahak görüldü.

FRANSA'DA SALGINDA FEDAKARCA ETKİN TÜRK YURTTAŞI HASTANE MENSUBU SAFİYA'YA DEĞİM Nİ
Ile-de-France

Fransa'da toy sima koronavirüs (Kovid-19) salgınının geçmiş dönemlerinde yaşanmış bulunan koruyan takım sıkıntısına, çalışmış olduğu hastanede elleriyle diktiği önlüklerle ilaç bulunan gurbetçi Türk yurttaşı Safiya Kocaağa, liyakat nişanına müstahak görüldü.

Fransa'nın iç kesimlerinde arazi düzlük Gueret kentindeki mevki hastanesinde doğruluk çalışanı şekilde etkin 51 yaşındaki Kocaağa, Kovid-19 salgınının başlangıcında yaşanmış bulunan koruyan takım eksikliğinin giderilmesine ulama sundu.

Mesai bitiminde, esenlik çalışanı ve hastalar düşüncesince çarşaftan elleriyle koruyan göğüslük dikerek gösterdiği fedakarlık sebebiyle millî değim nişanına müstahak tanıdık Kocaağa'yı, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran da Twitter'dan tesit etti.

Kocaağa, çalışmış olduğu hastanede şahıs önerisiyle göğüslük dikerek başladığı süreci, AA muhabirine anlattı.

"Eski cerrahi müdahale önlüğü ve çarşafları koruyan göğüslük durumuna getirdik"

Safiye Kocaağa memleketi Bayburt'tan 1980'de 9,5 yaşlarındayken Fransa'nın Gueret kentine geldiğini belirterek laflarına başladı.

Salgının geçmiş çağında hastanedeki kısıtlanmış sayıda mevcut kağıttan koruyan önlükleri yıkayıp esasen kullandıklarını fakat bu önlüklerin de endamsız müddette yırtıldığını tamlayan Kocaağa, şu şekilde konuştu:

"Mart 2020 zamanıydı. Kovid-19 burada başladığında, o devir iri birlikte takım kıtlığı vardı, yaşadığımız alanda eldivenimiz yoktu, maskemiz yoktu, koruyan göğüslük bulunmuyordu, getirtemiyorlardı. Çalıştığım hastanede de gerekseme vardı. Elimden terzilik geldiğini, araştırma görevlisi olabileceğimi söyledim. İlk evvela kağıttan önlükleri dikmeye başladım. Sonra emektar cerrahi müdahale gömleklerine çarşaflardan saf yaptık. Böylece koruyan göğüslük durumuna getirdik. Bir ay süresince terzilik işleriyle uğraştım."

Kocaağa, dakika 05.00-08.00 arası hastanedeki doğruluk işini yaptığını, 08.00'den 17.00'ye denli da ünite şefinin izniyle terzilik yaptığını aktardı.

Evindeki terzilik makinesini hastaneye götürmüş

Kocaağa, dip görev birimi ve servislere çıktığında karşılaşmış olduğu manzaradan aşırı etkilendiğini vurgulayarak, iane etmeye o anda değişmeyen verdiğini dile getirdi.

"Hastaları o süre görür görmez rikkatime dokundu. Şefime 'Elimden terzilik geliyor, yapabilirim' sanarak öneri ettim. İlk ilkin biricik denedim. Müdüre gösterdiler hâlâ sonraları izin geldi. Onay geldikten sonraları evindeki terzilik makinesini götürdüm dikmeye başladık." diyen Kocaağa, terzilik bilici birlikte iş arkadaşıyla birlikte ayda 800 koruyan göğüslük diktiklerini söyledi.

Kocaağa, ihtiyacın aceleci olması dolayısıyla hafta sonları da hastaneye gelmiş şekilde az hâlâ on paralık dinlenmeden bu işe yoğunlaştığını belirtti.

"Ben çalışırken birlikte çağ hastane müdürümüz geldi, 'Burada gayrikanuni terzilik atölyesi kurmuşsunuz kontrole geldim' niteleyerek bizlere takıldı." diyen Kocaağa, değim nişanı ile taçlanan gayretini çıkışlı makamlara müdürünün iletmiş olabileceğini kaydetti.

Creuse sahasında değim nişanı düzlük geçmiş kişi

Kocaağa, nişana müstahak görüldüğünü ne öğrendiğini de şu şekilde anlattı:

"Hiçbir şeyden haberim yoktu, müdürümüz beni cebimden aradı, tesit etti. Ben de nite tesit ediyorsunuz dediğimde 'Resmi basına çıktın değim nişanına müstahak görüldün' dedi. Ben de geçmiş anca öğrendim. Hastane direktörüm de basını aramış, buranın basını da geldi özen gösterdi. Creuse sahasında değim nişanı düzlük geçmiş isim olduğumu söylediler. Bundan ötürü da hepsi memnun."

Kocaağa iş durumunda "Nişanı bozukluk sana verdiler, sen Fransa'yı kurtarmadın ki sana madalya veriyorlar" kabilinden eleştiriler de aldığını belirterek, bunların aşırı hudutlu olduğunu, umumi açıdan müspet tepkilerle karşılaştığını tabir etti.

Türkiye'nin Lyon Başkonsolosluğu ve Türkiye'deki yaklaşan akrabalarının kendisini arayıp tesit ettiğini tabir fail Kocaağa, Creuse bölgesi saylav Jean-Baptiste Moreau'nun da namına tesit mesajı gönderdiğini anlattı.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aşırı seviyorum"

Türkiye Cumhurbaşkanlığının kendisiyle iletişime geçip geçmediğinin sorulması ilişkin Kocaağa, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aşırı seviyorum, O milletimizin başlangıcında dursun yeter, apayrı birlikte nesne istemiyorum. Tayyip Erdoğan'ı aşırı seviyorum." sanarak konuştu.

Kocaağa nişanın daha namına sunma edilmediği bilgisini de paylaştı.

Bayram Kocaağa da eşiyle alım çalım duyduğunu, Türk vatandaşlarının bulundukları devletlere tamamen ulama vermeye hız ettiğini vurguladı.

Bayram Kocaağa, "Eşim dobra tepkiler alıyor. Dün eşimle mağazada gezinirken, kasadar üstelik 'Madalyayı düzlük siz misiniz?' dedi. Böyle tepkime verenler çok. İnsanlık düşüncesince ne yapıyorsan o önemli. Gurbetçi şekilde kılıç burada çalışıyoruz, hakkımızı da alıyoruz. Bölgemizdeki insanoğlu bizi aşırı seviyor. Türkiye Cumhuriyeti'ni elimizden geldiği denli elleme özümleme etmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1