FRANSA'DA TÜRKLERE DESTEK GÖSTERİSİNE KATILDIKLARI İÇİN GÖZALTINA ALINAN 3 KİŞİ SERBEST BIRAKIL

Fransa'nın Dijon kentinde, geçen hafta Ermenilerin Türklere yönelik şiddetine tepki için düzenlenen yürüyüşün ardından gözaltına alınan 3 kişinin serbest bırakıldığı bildirildi.

FRANSA'DA TÜRKLERE DESTEK GÖSTERİSİNE KATILDIKLARI İÇİN GÖZALTINA ALINAN 3 KİŞİ SERBEST BIRAKIL
Paris

Fransa'da, Dijon Savcılığı, "şiddete yönelik eyleme katılma ve izinsiz gösteri düzenleme" gerekçeleriyle dün alıkonulan ve hangi ülke vatandaşı oldukları açıklanmayan 3 kişinin serbest bırakıldığını açıkladı.

Fransa'nın güneyindeki Vienne kentinde 28 Ekim'de Ermenistan yanlısı gösteri yapan protestocuların A7 Otoyolu'nu kapatarak işe giden Türklere saldırması sonucu çıkan olaylarda 4'ü Türk 5 kişi yaralanmıştı.

Olayın ardından Lyon ve Dijon kentlerindeki Türkler Ermeni göstericilerin şiddetine karşı yürüyüş düzenlemiş, polis Türklere biber gazıyla müdahale etmiş ve katılımcılara para cezası kesmişti.

Bazı Fransız makamları ve siyasiler Ermeni şiddetine tepki vermeyip, yürüyüş yapan Türklerin sınır dışı edilmesi gerektiğini savunmuştu.

Fransa'da dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında, ülkede tüzel kişiliği bulunmayan "Bozkurtlar" adlı hareket, "kine, ayrımcılığa teşvik ettiği ve şiddet olaylarına sebep olduğu" gerekçesiyle lağvedilmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 20:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1