FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI LE DRİAN'DAN NAVALNY'NİN ZEHİRLENMESİNE KINAMA

Almanya'nın Rus siyasetçi Alexei Navalny'nin zehirlendiğini açıklamasının ardından Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian olayı “kimyasal silah kullanımı” olarak nitelendirerek kınama mesajı yayınladı.

FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI LE DRİAN'DAN NAVALNY'NİN ZEHİRLENMESİNE KINAMA

Almanya hükümeti tarafından Rus siyasetçi Alexei Navalny'nin sinir gazı ile zehirlendiğinin açıklanması üzerine söz konusu olaya yönelik İngiltere'nin ardından Fransa'dan da tepki geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian yaptığı açıklamada söz konusu durumu kınayarak zehirlenme olayını "kimyasal silah kullanımı" olarak nitelendirerek bunun uluslararası hukuka ters olduğunu dile getirdi.

Zehirleme aracı olarak Novichok grubundan bir kimyasal maddenin kullanımını “şok edici ve sorumsuz” bulduğunu ifade eden Le Drian, bu maddenin kullanımını kınadığını ifade etti. Hiçbir şekilde zehirlemenin kabul edilemez olduğunun altını çizen Bakan Le Drian, Rus otoritelerinin zehirlenme olayını aydınlatması gerektiğini belirtti. Almanya otoriteleri ile yakın temas halinde olduklarını vurgulayan Le Drian, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OIAC) kapsamında gerekli cevabın verilmesi için koordine halinde olduklarını ifade etti.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 00:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul