FRANSIZLARIN ÇOĞUNLUĞU FRANSA'NIN MALİ’DEKİ ASKERİ OPERASYONLARINA KARŞI

Fransa’da meydana getirilen birlikte ankete göre, halkın yüzdelik 51’i Fransa’nın Mali’deki askeri operasyonlarına karşı çıktı.

FRANSIZLARIN ÇOĞUNLUĞU FRANSA'NIN MALİ’DEKİ ASKERİ OPERASYONLARINA KARŞI
Paris

Fransa’da meydana getirilen müşterek anket, halkın yüzdelik 51’inin Fransa’nın Afrika ülkesi Mali’deki askeri operasyonlara karşı çıktığını ortaya koydu.

Le Point dergisi düşüncesince Ifop kabilinden bu ay başlangıcında meydana getirilen ankette, katılımcılara Fransa’nın Mali’deki askeri operasyonları ile alakalı düşünceleri soruldu.

Fransa’nın 11 Ocak 2013’te Mali’de başlatmış olduğu Serval operasyonunun 8. sene dönümü vesilesiyle meydana getirilen ankete katılanların yüzdelik 51’i, Fransa’nın askeri operasyonlarını onaylamadığını belirtti.

Ifop yetkilisi Jerome Fourquet, soruda hemen Mali’den bahsedildiğini fakat Fransızların alanda farklılık yapmadığını, bu yüzden cevaplarının Çad, Nijer, Burkina Faso ve Moritanya’yı da havi Sahel bölgesindeki Barkhane operasyonuna karşı olduklarını gösterdiğini kaydetti.

Barkhane operasyonunu onaylayanların payı 2019’da yüzdelik 59’du.

Mopti sahasında planlı müşterek iklim saldırısında 100 insan ölmüştü

Mali’de Aralık ayının sonuç haftasında 5 Fransız askeri, hücum kararı ölmüştü.

Bu saldırıların peşi sıra Mali’nin Mopti sahasında planlı müşterek iklim saldırısında, müşterek düğüne dahil olan 100 bireyin yaşamını kaybetmiş olduğu belirtilmişti.

Fransız askeri kaynakları, alanda iklim saldırısı düzenlediklerini doğrulamış fakat silahlı grupları gaye aldıklarını savunmuştu.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, esbak müşterek televizyona verdiği mülakatta, Mali’deki Fransız askeri varlığının güçlü ve talepkar olduğunu, sonsuza derece sürmeyeceğini söylemişti.

Afrikalıların tepkilerine karşın Fransız askerleri bölgeden çekilmedi

Mali'de politik dingildeklik ve El Kaide irtibatlı gruplarına karşı operasyonlar gerçekleştirmek sebebi öne sürülerek 11 Ocak 2013'te Serval operasyonunu başlatan Fransa, bu ülkeye geçmiş 3 bin, peşi sıra da ağustosda 1500 asker şimdi konuşlandırdı.

Afrikalıların tepkilerine karşın Fransız askerleri bölgeden çekilmedi.

Fransa, bu operasyonu 15 Temmuz 2014'te sona erdirse de askerlerini çekmeyip Moritanya, Çad, Nijer, Burkina Faso'ya konuşlandırarak faaliyetlerini Barkhane operasyonu adıyla Sahel sahasına genişletti.

Mali’de Fransa'nın "Barkhane operasyonu" ismi altında görevlendirdiği 5 bin asker bulunuyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 00:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1