G-7 ÜLKELERİ ORTAK AÇIKLAMA YAPAMADI! NEDENİ ABD'NİN CORONAVİRÜSE VUHAN VİRÜSÜ DEME ISRARI

Video konferans yoluyla yapılan G7 ülkelerinin dışişleri bakanlarının video konferans toplantısında ABD'nin Kovid-19 salgını için 'Vuhan virüsü' ifadesinin kullanılmasında diretmesi nedeniyle ortak açıklama yayınlamadı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, 'Vuhan virüsü' nitel

G-7 ÜLKELERİ ORTAK AÇIKLAMA YAPAMADI! NEDENİ ABD'NİN CORONAVİRÜSE VUHAN VİRÜSÜ DEME ISRARI

G7 ülkelerinin dışişleri bakanlarının video konferans yoluyla yaptıkları toplantıda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının kaynağının Çin olarak nitelendirilip nitelendirilmemesi konusunda ABD ile diğer ülkeler arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle ortak bir açıklama yayınlanamadı. İlk olarak Alman "Der Spiegel" tarafından gündeme taşınan G7 dışişleri bakanları toplantısında ABD ile diğer ülkeler arasında Kovid-19'un nasıl tanımlanacağına ilişkin anlaşmazlık ABD medyasında da yer aldı.

Vuhan Virüsü ısrarı nedeniyle...

Washington Post'un 3 yetkiliye dayandırdığı haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin salgına "Vuhan virüsü" şeklinde atıfta bulunmak konusunda ısrar etmesi üzerine G7 dışişleri bakanları, ortak bir açıklama üzerinde anlaşma sağlayamadı.

Yetkililer, diğer ülkelerin, küresel salgını yavaşlatmak ve tıbbi malzeme sıkıntısıyla başa çıkmak için uluslararası iş birliğinin gerekli olduğu bir dönemde gereksiz yere ara bozucu bir adım olarak gördüklerinden "Vuhan virüsü" teriminin kullanılmasına karşı çıktığını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, virüsün Çin'in Vuhan kentinden geldiğini ve Çin hükümetinin, dünyayı virüsün tehlikeleriyle ilgili uyarmak konusunda özel sorumluluğa sahip olduğunu söyleyerek, kendisine "Vuhan virüsü" terimini kullanması dolayısıyla yöneltilen eleştirileri reddetti.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı