HAMAS ÖNDERİ HENİYYE: (KÖRFEZ) UZLAŞISI FİLİSTİN DAVASI LEHİNE EŞ EMEKLERİ GÜÇLENDİRECEK

İsmail Heniyye, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'a Körfez'de sağlanan uzlaşıya bağlı name gönderdi.

HAMAS ÖNDERİ HENİYYE: (KÖRFEZ) UZLAŞISI FİLİSTİN DAVASI LEHİNE EŞ EMEKLERİ GÜÇLENDİRECEK
Gazze

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Körfez branşında sağlanan uzlaşının "Filistin davası lehine ortak emekleri güçlendirecek" ehemmiyetli birlikte aşama bulunduğunu belirtti.

Hamas önderi Heniyye, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'a gönderilmiş olduğu mektupta, Suudi Arabistan'ın El-Ula kentindeki 41. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi'nde elde edilmiş başarıdan çevre tebriklerini iletti.

Heniyye, mektubunda, "Hamas bu uzlaşıyı, karşılaştıkları işgal, ambargo, Yahudileşme, tasfiye, ortadan kayıp ve dağıtılma sıkıntıları ışığında Filistin davası lehine kuma emekleri güçlendirecek ehemmiyetli birlikte aşama adına görüyor." ifadelerine toprak verdi.

Ula bildirisinin, kardeşler arasındaki çöküntü ve anlaşmazlığı sona erdirerek tamamı bölgelerde henüz aşkın kalkınma, bütünleşme ve teşrikimesai sağlayacağına bağlı düşüncesini paylaşan Heniyye, Hamas'ın "Suudi Arabistan'ın İslam dünyasının meselelerine ehil çıkacak mevzusundaki zamanı rolünün devamı niteliğindeki bu muvaffakiyet uğrunda gösterdiği çabaları" ölçüm ettiğini kaydetti.

Körfez'de 3,5 sene sonradan uzlaşma

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017'de "terör gruplarını desteklediği" suçlamasıyla Katar ile tamamı diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye konuşu engelleyim uygulamaya başlamıştı.

Katar, bahis konusu devletlerin tamamı suçlamalarını reddederken bu gidiş Körfez branşında krize defa açmıştı.

Krizin sona erdirilmesi düşüncesince planlı gayretler bu senenin başlangıcında akıbet verdi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, 4 Ocak'ta, Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, çokluk ve iklim sınırlarının açılması düşüncesince anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud da 5 Ocak'ta El-Ula'da planlı 41. KİK Zirvesi'nde, Katar'a engelleyim uygulayıcı devletlerin Doha ile diplomatik ilişkilerini baştan kasılma ettiğini ve ambargonun kaldırdığını açıkladı.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 20:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1