HAMAS VE İSLAMİ CİHAD, HAREM-İ İBRAHİM CAMİSİ'NİN KAPATILMASINI KINADI

Hamas ve İslami Cihad Hareketi, İsrail'in karışma altındaki Batı Şeria’nın El-Halil kentinde mevcut Harem-i İbrahim Camisi’ni dünkü kimse koronavirüs (Kovid-19) salgınını mazeret ederek kapatmasını kınadı.

HAMAS VE İSLAMİ CİHAD, HAREM-İ İBRAHİM CAMİSİ'NİN KAPATILMASINI KINADI
Ramallah

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, tahsil edilen kararı, "İsrail'in Filistin ve Arap kimliğine dirlik açmış yer aldığı harp kapsamında Müslümanların kutsallarına müteveccih birlikte saldırı" halinde değerlendirdi.

Kasım, arsıulusal kuruluşlardan, İsrail'e, kutsallara müteveccih saldırılarına sonuç vermesi ve dini ritüellerini adına gelmek talip Filistin halkına hürmet duyması düşüncesince bası yapmasını istedi.

İslami Cihad Hareketi de meydana getirdiği yazılmış açıklamada, Harem-i İbrahim Camisi’nin kapatılmasını, "sistematik terörizm" kendisine nitelendirdi.

Alınan kararın, kutsalları amaç ortalık siyonist projenin birlikte parçası yer aldığı dökme açıklamada, İsrail'in bu politikalarıyla kavga düşüncesince camilerde namaza sürdürmek ve İsrail'in kararlarına ortalık kıraat etmek gerektiği kaydedildi.

Harem-i İbrahim Camisi Müdürü Hıfzı Ebu Suneyne dün, İsrail'in Kovid-19'u mazeret ederek Harem-i İbrahim Camisi’ni 10 güneş süreyle kapattığını ve bu sonucu reddettiklerini söylemişti.

İsrail, 2020'de Harem-i İbrahim Camisi'nde ezana 634 kere bariyer oldu

Ebu Suneyne 4 Aralık'ta meydana getirdiği açıklamada da İsrail'in, 2020 süresince Harem-i İbrahim Camisi’nde 634 kere ezan okunmasını engellediğini anlatım etmişti.

Müslümanlara uyarınca Harem-i İbrahim Camisi, Mekke’deki Mescid-i Haram, Medine’deki Mescid-i Nebevi ve Kudüs'teki Mescid-i Aksa'dan ahir en lahut dördüncü cami sayılıyor. Cami, Yahudi inancına uyarınca ise Mescid-i Aksa’da olduğuna inanılan “Süleyman Mabedi”nden sonradan yeryüzündeki en lahut tapınak ikrar ediliyor.

Harem-i İbrahim Camisi, Baruch Goldstein isimli sanlı Yahudi fanatiğin 25 Şubat 1994'te 29 Müslüman'ı öldürmüş yer aldığı katliamın arkası sıra kapatılmış ve baştan açıldığında bir çok Yahudilere tahsis edilecek halde ikiye bölünmüştü.

UNESCO'ya ilişkin Dünya Miras Komitesi, 2017'de Harem-i İbrahim ve caminin içre bulunmuş yer aldığı Eski kent bölgesinin "Filistin'e ilgili ziyan altındaki evren mirası" kendisine Dünya Miras Listesi'ne eklenmesine değişmeyen vermişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul