İDLİB'DE YERİNDEN EDİLENLERİN KABULLENMEK DÜŞÜNCESİNCE BAŞVURDUĞU YÖNTEMLER HASTALIKLARA ÇAĞRILIK ÇIKARIYOR

Suriye'de Esed diyeti ve Rusya'nın saldırılarından kaçarak İdlib'deki kamplara sığınan sivillerin, çadırlarını emektar elbise, düzme ve plastikleri yakarak ısıtmaya emek vermesi özellikle astım ve bronşit kazanmak gibi nice hastalığa çağrılık çıkarıyor.

İDLİB'DE YERİNDEN EDİLENLERİN KABULLENMEK DÜŞÜNCESİNCE BAŞVURDUĞU YÖNTEMLER HASTALIKLARA ÇAĞRILIK ÇIKARIYOR
İdlib

Suriye'de Esed diyeti ve destekçilerinin saldırılarından kaçarak Türkiye hudut hattına sığınan beniz binlerce çırçıplak imkansızlıklar süresince yaşama tutunmaya çalışıyor.

İdlib'de müşterek hastanede dâhiliye uzmanı yerine fariza eden Dr. Usame Ammouri, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, kamplarda benimsemek düşüncesince makbul malzemenin astım, bronşit kıl payı muhtelif teneffüs yolu rahatsızlıklarına etken bulunduğunu söyledi.

Ammouri, "Özellikle dünkü sima koronavirüs (Kovid-19) salgınının pırtlak verdiği şu günlerde halkımızın bu cins yakacaklardan ırak durmasını referans ederim." dedi.

İdlib’in kuzeyindeki Sadaka kampı sorumlusu Ahmet Derviş de yakıt bulunmaması zımnında ailelerin, tezek, plastik, ayakkabı, emektar kıyafet ve dandik yakarak ısınabildiklerini belirtti.

Derviş, "Çadırda yaktığımız maddeler kampta yoğun pıtrak yangınlara ve kişide soluk darlığı ve astım kıl payı nice hastalığa defa açıyor." niteleyerek konuştu.

Kampta canlı Um Ahmet de "Burada kemre ve plastikle ısınıyoruz. Bu da çocuklarda soluk darlığı ve döş rahatsızlıklarına illet oluyor." dedi.

Doktora gidecek parası olmadığını tamlayan Um Ahmet, "Çocuklarımız sonsuz hastalanıyor. Yakacak almaya paramız yok. Bu malzemeyi acıtmak zorundayız." ifadelerini kullandı.

İdlib'deki durum

Türkiye, Rusya ve İran ortada 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve yandaki illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazısı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başşehir Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin cenup yerleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) kazanmak kıl payı 4 "gerginliği kısıntı bölgesi" oluşturuldu.

Ancak diyet ve İran destekli teröristler, Rusya'nın iklim desteği ile 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi pekitmek düşüncesince Soçi'de ek mutabakata vardı.

Rusya ve diyet güçleri, Mayıs 2019'da hepsi alanı ele görmek düşüncesince operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi süresince baş döndürücü sayıda iri yerleşimi ele geçirdi.

Son yerine Türkiye ile Rusya ortada 5 Mart'ta Moskova'da dünkü müşterek uyuşma sağlandı.

Rejim güçlerinin devir kurnaz ihlal etmiş olduğu mütareke iri seviyede korunuyor. 2017-2020 zamanında kısaca 2 milyon sivil, Rusya ve diyet güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yaklaşan yerlere hicret görmek mecburiyetinde kaldı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1