İdlib'te neler oluyor, son durum nedir?

İdlib'te rejimin saldırıları, Türkiye'nin bulunduğu çatışmasızlık bölgesi sınırlarına doğru ilerledi.

İdlib'te neler oluyor, son durum nedir?

İDLİB'TE SON DURUM NEDİR?

İdlib'te rejimin saldırıları, Türkiye'nin bulunduğu çatışmasızlık bölgesi sınırlarına doğru ilerledi. Bugün itibarıyla muhalif güçler rejim saldırılarının bir bölümünü püskürttü. Son birkaç gündür devam eden ilerleme bugün itibarıyla durmuş durumda. Ancak Astana'da ilan edilen çatışmasızlık bölgelerinde çatışma yaşanmakta.

RUSYA, ESAT'I NEDEN DURDURMADI?

Türkiye Rusya'ya gereken uyarıyı yaptı çünkü rejimin garantörü Rusya ile İran. Ancak Ruslar, kendi üslerine yönelik saldırı girişimlerinden İdlib'i sorumlu tutuyor.

RUS ÜSSÜNE SALDIRININ ARKASINDA KİMLER VAR?

Rusya'nın Suriye'deki askeri üssü Himeymim'e biri 31 Aralık diğeri 6 Ocak'ta iki saldırı düzenlendi. İlkinde 2 Rus askeri öldü, o saldırı çok şaibeli, rejime yakın bir grubun adı geçti. 6 Ocak'ta ise insansız hava araçlarıyla bir saldırı girişimi oldu, Ruslar bunu püskürttü. Hava araçlarının İdlib'ten geldiğini söylediler. Saldırı girişimi sırasında bir Amerikan casus uçağının da Lazkiye semalarında uçtuğu görülmüş, bu da saldırı girişiminin Amerikalılar tarafından bilindiğinin göstergesi.

ASTANA SÜRECİNİN BOZULMASINI EN ÇOK KİM İSTİYOR?

Amerika Astana sürecinin dışında tutuldu. Bu sürece dahil edilmedi, kuşkusuz Amerikan çıkarlarına uygun bir süreç değil bu. O nedenle ABD'nin Astana'nın bozulmasından memnun olacağını söyleyebiliyoruz.

PKK-PYD TERÖR ÖRGÜTÜ BU SÜRECİN NERESİNDE?

Astana süreci Soçi zirvesiyle bir aşama kaydetmişti. Ve bu ay sonunda Soçi'de bir kongre yapılması planlanıyor. PYD terör örgütü o kongreye çağrılmadı. Şu an sahada olanlar PYD'nin işine gelen şeyler.

PYD'NİN İDLİB'TE UMDUĞU ŞEY NE?

Türk askerinin İdlib'e girmesi ve çatışmasızlık bölgelerini denetlemesi PYD terör örgütüne İdlib kapısını kapattı. Kaldı ki bir de Türkiye'nin olası bir Afrin operasyonu var masada. İdlib'teki süreç bozulursa bu durum PYD'ye alan açma şansını getirecek. Her ne olursa olsun Türk askerinin İdlib'te olması ve Türkiye'nin kararlı duruşu, PYD'ye yönelik operasyonların askıya alınmasına yol açmaz. Ama İdlib süreci bozulmadan ilerlenirse PYD konusunun daha kolay çözülme ihtimali var.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı