İNGİLİZ PARLAMENTOSU, AB İLE VARILAN BREXİT SONRASI TİCARİ ANLAŞMAYI ONAYLADI

Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere arasında Brexit sonrası ticari ilişkileri belirleyen ticari anlaşma, İngiliz parlamentosu tarafından onaylandı.

İNGİLİZ PARLAMENTOSU, AB İLE VARILAN BREXİT SONRASI TİCARİ ANLAŞMAYI ONAYLADI
İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında Brexit sonrası ticaret anlaşması bugün İngiltere parlamentosunda oylandı. 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek olan anlaşma, parlamentodan 73'e karşı 521 oy ile geçti. Anlaşma, 660 milyar sterlin değerinde ticari ilişkileri kapsıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, daha önce milletvekillerine anlaşmanın İngiltere'nin kendi "ulusal kaderini" kontrol altına almasına izin vereceğini söyleyerek İngiliz halkının her zaman imkansız olduğu söyleneni başardığını ifade etmişti.

Brexit karşıtı olan İngiltere İşçi Partisi lideri Keir Starmer ise, "Zayıf bir anlaşmayı onaylamak, hiçbir anlaşmaya varılamamasından daha iyidir" diyerek anlaşmayı onayladığını belirtti. Starmer, "İşçi Partisi hiçbir anlaşmaya varılamamasından kaçınmak için bu anlaşmayı uygulamaya koyacak ve gelecekte güçlü bir ilişki kurabileceğimiz bir zemin oluşturacak" dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2020, 22:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1